W przypadku zaburzeń czynności nerek bardzo często wykonuje się badanie krwi w ocenie czynności nerek oraz moczu, ponieważ wszelkie nieprawidłowości działania nerek odzwierciedlają się również w tych badaniach, zwanych profilem nerkowym. Bardzo często zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywne skutki, jeśli chodzi o gospodarkę tłuszczową, gospodarkę hormonalną, a także układ krwionośny, dlatego dzięki badaniom krwi można rozpoznać choroby i zaburzenia pracy nerek.

Kiedy zaleca się badania krwi w kierunku oceny czynności nerek?

Takie badania krwi powinny wykonać osoby, które cierpią na bóle pleców w okolicy nerek oraz zaburzenia oddawania moczu, czyli typowe objawy nieprawidłowej pracy nerek. Badania krwi pomagają wówczas rozpoznać chorobę i dobrać odpowiednie leczenie. Poza tym, badanie krwi w ocenie czynności nerek wykonuje się u osób, które przeszły przeszczep nerek oraz u takich, które są podczas leczenia chorób nerek, ponieważ pozwala ono na ocenę skuteczności podjętego leczenia.

Jakie badania krwi wykonuje się w diagnozowaniu chorób nerek?

Stężenie kreatyniny

Jednym z podstawowych badań krwi w ocenie czynności nerek jest oznaczenie stężenia kreatyniny. Badanie to pozwala na wstępną ocenę czynności nerek, ponieważ zwiększone stężenie kreatyniny wskazuje na zaburzenia pracy nerek. Poziom kreatyniny zależy również od masy mięśniowej badanej osoby. W ogólnym przypadku im większa masa mięśniowa tym wyższy poziom kreatyniny, jednak wartość nigdy nie powinna przekraczać górnej granicy określonej normy. Odpowiedni poziom kreatyniny we krwi zawiera się pomiędzy 0,6 a 1,3 mg/dl.

Przesączanie kłębuszkowe (GFR)

Jest to badanie bardziej dokładne, a parametr GFR pozwala na ocenę, czy nerki prawidłowo funkcjonują. Prawidłowa wartość przesączania kłębuszkowego nie powinna być mniejsza niż 90 ml/min/1,73 m2.

Stężenie mocznika

Mocznik jest parametrem, za pomocą którego można oceniać czynności nerek znacznie bardziej wiarygodnie niż za pomocą kreatyniny. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek mogą być dzięki niemu wykryte już we wczesnym stadium. Stężenie mocznika w przypadku prawidłowego działania nerek zawiera się w przedziale 15 – 40 mg/dl.

Stężenie kwasu moczowego

Podobnie jak badanie stężenia mocznika we krwi, jest to badanie znacznie bardziej użyteczne niż badanie stężenia kreatyniny czy przesączania kłębuszkowego. Jeśli stężenie kwasu moczowego jest zbyt wysokie, możemy mieć do czynienia z chorobą zwaną dna moczanowa, niedoczynnością tarczycy lub nawet z niewydolnością nerek. Często stężenie kwasu moczowego jest zbyt wysokie, jeśli w diecie pacjenta znajduje się sporo podrobów lub innych produktów zawierających dużą ilość puryn.

Inne badania

W przypadku chorób nerek poza wyżej opisanymi badaniami, również w innych wynikach obserwuje się nieprawidłowości. Pomocna może być morfologia, badanie stężeń elektrolitów oraz ocena gospodarki tłuszczowej. Przykładowo u osób mających problemy z nerkami, stężenie hemoglobiny może być znacznie obniżone. Poza tym, obserwuje się podwyższone stężenia fosforanów i potasu, obniżone wapnia, a także podwyższone cholesterolu oraz triglicerydów. W przebiegu niektórych poważnych chorób nerek zleca się również wykonanie bardziej szczegółowych i specjalistycznych badań, takich jak na przykład oznaczenie przeciwciał.

Jak wygląda badanie krwi w ocenie czynności nerek?

Badanie to nie różni się niczym od pobrania krwi w celu wykonania morfologii. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, należy jednak być na czczo. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odstawienie przyjmowanych leków. Pobranie krwi trwa kilka minut i nie powinno mieć żadnych skutków ubocznych, jedynie może pojawić się niewielki krwiak w miejscu wkłucia. Wyniki są dostępne już po kilku dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj