Bąblowica jest groźną, odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, która bywa mylona z chorobami nowotworowymi. Warto stosować działania profilaktyczne, w celu ochronienia naszych dzieci, przed zachorowaniem na tę niebezpieczną dolegliwość. Jakie objawy daje ta choroba?
Tasiemiec bąblowcowy to wyjątkowo agresywny pasożyt. Bywa, że po przedostaniu się larw do organizmu człowieka objawy nie pojawiają się nawet przez okres 10-15 lat. Zajmują jednak najważniejsze organy: przeszło 90% przypadków dotyczy wątroby, jednak mogą wystąpić również w płucach bądź mózgu. Larwa zagnieżdża się w tkankach narządu, wokół niej dochodzi do powstania torbieli, która stopniowo się powiększa i wywołuje ucisk na sąsiednie tkanki.
Objawy bąblowicy u dzieci uzależnione są od narządu, który zostanie zajęty przez larwy pasożyta.
Jeśli dojdzie do zajęcia wątroby, to mogą pojawić się:
- Zapalenie dróg żółciowych,
- Niewydolność wątroby,
- Nadciśnienie wrotne,
- Żółtaczka mechaniczna.
Jeśli dojdzie do zajęcia płuc, to mogą pojawić się następujące objawy bąblowicy:
- Duszności,
- Kaszel,
- Zapalenie w dolnych drogach oddechowych.
Jeśli dojdzie do zajęcia mózgu, to mogą pojawić się:
- Zaburzenia świadomości,
- Kłopoty z widzeniem,
- Napady padaczkowe.
Dolegliwości związane z bąblowicą są bardzo poważne, więc z punktu widzenia rodziców korzystniejsze będzie zapobieganie chorobie, czyli nic innego jak nie jedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Dzieci powinny myć ręce przed posiłkiem, po zabawie z pupilem oraz po powrocie z placu zabaw czy piaskownicy.
Czytaj więcej: Bąblowica – dowiedz się czym jest tasiemiec bąblowcowy