Przebarwienia na twarzy
fot. elements.envato.com

Przebarwienia na twarzy to dość powszechne zjawisko charakteryzujące się powstawaniem na cerze czerwonych, różowych lub brązowych plam różnej wielkości. Co można z nimi zrobić oraz jak się uchronić przed ich występowaniem? Podpowiadamy!

Przebarwienia na twarzy – dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Nie istnieje jeden powód, dla którego na twarzy pojawiają się przebarwienia. Często są pozostałością po trądziku lub występują w wyniku zaburzeń poziomu melaniny (barwnika) w skórze. Zdarza się też, że plamki wyskakują na cerze kobiet w ciąży, co z kolei związane jest z ich gospodarką hormonalną. Innymi czynnikami mającymi na to wpływ jest zażywanie konkretnych leków, genetyka, niektóre zioła (spożywane lub stosowane zewnętrznie), wrażliwość skóry i nadmierne wystawianie jej na słońce.

Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę cery, stosując codziennie krem z filtrem SPF (niezależnie od pory roku i pogody!). Jeżeli masz skórę tłustą lub mieszaną, z tendencją do powstawania wyprysków, powstrzymaj się od wyciskania wszelkich niedoskonałości, ponieważ to często prowadzi do tzw. przebarwień potrądzikowych. Nie rozdrapuj powstałych na skórze ranek i używaj kosmetyków odpowiednio dobranych do twojego typu cery.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Skuteczne metody

Aby dowiedzieć się, co będzie skuteczne na przebarwienia na twarzy, musisz określić ich rodzaj. Inaczej bowiem pozbywa się plam powstałych w wyniku trądziku, od tych uwarunkowanych genetycznie. Chcąc minimalizować ich widoczność, najlepiej zastosować kosmetyki odpowiednio dobrane do typu przebarwień. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/zdrowie-i-uroda/pielegnacja-twarzy/kremy-i-serum-do-twarzy,38430101,s.

Przebarwienia czerwone i różowe – jak z nimi walczyć?

Ten typ plamek na skórze najczęściej dotyczy śladów trądzikowych lub powstaje w wyniku rozdrapanych ran. Takie zmiany są niezwykle wrażliwe, dlatego, aby się ich pozbyć, zaleca się przede wszystkim odpowiednie nawilżenie skóry oraz walkę ze stanem zapalnym, jeżeli takowy powstał. Najważniejsza jednak jest cierpliwość, ponieważ rozjaśnienie przebarwień może trochę potrwać.

Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek kosmetyki, pamiętaj o codziennym nakładaniu kremu z filtrem, który nie tylko zabezpieczy skórę, ale też zapobiegnie przeistoczeniu się zmian czerwonych w brązowe, trudniejsze do wybielenia. Które produkty kosmetyczne będą najlepsze?

  • Kwasy – a konkretnie niacynamid, azeloglicyna i azelainowy. Każdy z nich wykazuje właściwości przeciwzapalne i rozjaśniające. Możesz kupić je w postaci serum, zawiesiny lub nawet toniku – wybierz więc formę, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.
  • Ekstrakty roślinne – np. z zielonej herbaty, pieprzu, lipy czy pietruszki. Często mają właściwości antyoksydacyjne oraz oczyszczające, dlatego zdecydowanie warto aplikować je regularnie na cerę, np. w formie serum.
  • Odpowiedni krem – czyli taki, który będzie miał właściwości nawilżające i rozjaśniające, a także wysoki SPF.

Przebarwienia brązowe – co zrobić, by zniknęły?

O ile plamki czerwone są dość łatwe w usunięciu, tak z brązowymi potrzeba nieco więcej cierpliwości. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspominanych, najważniejszy jest krem ochronny z wysokim filtrem UV stosowany codziennie oraz dobrze dobrane kosmetyki. Przy bardzo uciążliwych przebarwieniach będzie już konieczna wizyta u lekarza lub kosmetologa, problem może mieć bowiem związek z ogólną kondycją organizmu lub cery.

By pozbyć się brązowych plam na skórze lub zminimalizować ich widoczność możesz stosować te same kosmetyki, które zostały wymienione wyżej, a dodatkowo wprowadzić do pielęgnacji:

  • Preparaty złuszczające – czyli peelingi (np. enzymatyczne), które pozbędą się nagromadzonego w naskórku barwnika.
  • Ampułki rozjaśniające – mające silnie skoncentrowane składniki aktywne, dzięki którym wybielisz ciemne plamki na skórze.
  • Maseczki – nawilżające, ochronne i oczywiście te dedykowane skórze z przebarwieniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj