lumbago
fot. elements.envato.com

Lumbago to powstający nagle, często bez wcześniejszych objawów, rwący ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa. Bezpośrednią przyczyną ataku bólu jest nagły przykurcz drobnych mięśni łączących poszczególne kręgi kręgosłupa. Ból podczas ataku promieniuje często aż do stopy i pośladków. Uaktywnia się np. w trakcie wysiłku czy gwałtownym ruchu. Objawom może towarzyszyć przewlekła dyskopatia lub zwyrodnienie stawów. Objawy są odczuwalne nawet kilka tygodni.

Przyczyny lumbago

Najczęstszą przyczyną lumbago jest stosunkowo łagodne nadwyrężenie kręgosłupa. Jednak raz naciągnięte drobne mięśnie tam lokowane nigdy nie wracają do wcześniejszej elastyczności. Dlatego pierwsze wystąpienie lumbago już zawsze będzie tylko zapowiedzią następnych ataków. Tylko 1% bólu w tych okolicach kręgosłupa jest powodowany poważnymi schorzeniami, którymi mogą być np. nowotwory. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia lumbago może być:

  • niewielkie, powtarzające się urazy lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa
  • otyłość
  • zwiększone napięcie mięśniowe okolicy kręgosłupa
  • nieprawidłowa postawa w trakcie pracy przed komputerem: brak podparcia pod plecy, wysunięta do przodu głowa, pochylenie sylwetki do przodu
  • nieumiejętne schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów

Leczenie lumbago

W trakcie ataku lumbago pacjenta leczy się przede wszystkim objawowo. Lekarz przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, mogą to też być leki rozkurczowe. Gdy leki zniwelują nieco ból można przystąpić do dalszego toku leczenia, które bardziej stawia na profilaktykę poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne. 

Gdy dolegliwości bólowe się powtarzają jedynym sposobem na uśmierzenie bólu może być wizyta u osteopaty, który wykorzystuje w terapii wiedzę o anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu oraz biomechanikę układu kostno-lędźwiowego. Leczenie opiera na diagnozie i technikach terapeutycznych. Diagnozę stawia na podstawie wywiadu i szczegółowych badań, jakim jest rezonans czy rtg. W trakcie leczenia wykorzystuje techniki manualne, poprawiając w ten sposób ruchomość narażonych na ból miejsc, ale też całego układu kostnego. Zabiegu mają usunąć przykurcz mięśni i konsekwencje długotrwałego stanu bólu. Może zalecić też różne zabiegi terapeutyczne oprócz masażu, takie jak: krioterapia, magnetoterapia czy laseroterapia. 

Osteopata przygotowuje ciało do funkcjonowania bez bólu i chroni je przed nawrotami. To długi proces, który ma na celu wzmocnienie organizmu, zarówno układu mięśniowego jak i kostnego oraz stawowego. Tylko w ten sposób można przywrócić mu wcześniejsze funkcjonalności .

Przygotowany przy wsparciu ficomum.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj