Por należy do grupy warzyw, które kojarzone są jedynie z kuchennymi zastosowaniami. Oczywiście bez nich wiele zup oraz sałatek nie miałoby tak intensywnego i bogatego aromatu, ale należy sobie zdawać sprawę z tego, że wymieniony wcześniej por posiada również szereg cennych właściwości leczniczych jak i sporo wartości odżywczych, które powinny znajdować się w diecie każdego człowieka.
Por jest warzywem uprawnym zaliczanym do roślin dwuletnich z rodziny amarylkowatych. Jego pierwotne pochodzenie jest przypisywane Azji Mniejszej. W celach spożywczych por uprawiany był przez starożytnych Greków, Rzymian oraz Egipcjan. Do Polski warzywo to trafiło jednak znacznie później, bo w średniowieczu. Na samym początku służył on jedynie jako przystawka, ale za sprawą cesarza Nerona zyskał on na popularności i był wykorzystywany również do leczenia gruźlicy czy łagodzenia ukąszeń owadów. Co warto zatem wiedzieć o porze? Kto powinien włączyć go do swojej codziennej diety, a kto musi go unikać?
Skład i wartości odżywcze
Przez długie lata warzywo to nie stanowiło obiektu zainteresowań ze strony naukowców oraz dietetyków i traktowany był jedynie za drugorzędne warzywo stosowane w kuchni. Jednak nowoczesne metody badawcze oraz obserwacje naukowe pozwoliły wywnioskować, że por jest warzywem posiadającym sporo bardzo ważnych mikro i makroelementów, które powinny znajdować się w codziennej diecie. 100 gram pora to wartość energetyczna około 60 kcal. Ta sama ilość warzywa zawiera również prawie 2 gramy błonnika, 1.5 grama białka, 14.15 gram węglowodanów i 0.3 gram tłuszczu. Jeżeli chodzi o witaminy to w 100 gramach pora występuje 12 mg witaminy C, 0.06 mg tiaminy, 0.03 mg ryboflawiny, 0.4 mg niacyny, około 50 µg witaminy K, 1667 IU witaminy A, 0.92 mg witaminy E, 64 µg kwasu foliowego i 0.24 mg witaminy B6. Warto również wspomnieć, że por zawiera całą gamę ważnych pierwiastków, które zapewniają prawidłową pracę wielu narządów w ludzkim ciele. 100 gram pora zawiera w sobie około 60 mg wapnia, 2.1 mg żelaza, około 30 mg magnezu, 35 mg fosforu, 180 mg potasu, 20 mg sodu i 0.12 mg cynku. W składzie pora występują również nienasycone kwasy tłuszczowe.
Por na krew
Regularne spożywanie pora może przyczynić się do poprawy kondycji krwi oraz naczyń krwionośnych. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się bliżej zawartości różnych pierwiastków w tym warzywie. Potas, który występuje w porze w ilości 180mg/100g może przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz poprawy drożności naczyń krwionośnych. Magnez oraz wapń znakomicie wpływają na poprawną pracę mięśni – w tym mięśnia sercowego. Por w swym składzie zawiera także błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe. Oba te składniki obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Warto również dodać, że por od wielu lat jest zalecany osobom borykającym się z problemem niedokrwistości. Jest tak za sprawą stosunkowo wysokiej zawartości żelaza, która wynosi ponad 2 mg w 100 gramach warzywa.
Por na reumatyzm
Zarówno medycyna ludowa jak i współczesna fitoterapia zaleca stosowanie pora w przypadku występienia bóli reumatycznych. Leczenie polega na przykładaniu miazgi powstałej z liści pora na bolące miejsca (np.stawy). Ukojenie przychodzi poprzez poprawę krążenia krwi w podskórnych naczyniach krwionośnych.
Syrop z pora na kaszel
Wykrztuśne właściwości syropu z niego znane już były w średniowieczu. Powoduje on zwiększone wydzielanie śluzu, a tym samym daje ulgę przy uporczywym kaszlu. Warto również dodać, że zawarte w syropie związki charakteryzują się antybakteryjnymi właściwościami co dodatkowo przyczynia się do zwalczenia kaszlu. Warto jednak pamiętać, że por oraz syrop z tego warzywa nie są zalecane osobom borykającym się z problemami zgagi, wzdęć oraz chorób związanych z wątrobą.
Czytaj także: Koper włoski – właściwości lecznicze