Stosujesz regularnie olejek lawendowy do twarzy i włosów? Zastanawiasz się, czy możesz zrobić go w domu? Chociaż nie jest tak skoncentrowany, jak czyste olejki eteryczne, istnieje wiele sposobów na włączenie go do codziennej rutyny. Łagodzi problemy skórne i stany zapalne. Skutecznie odstrasza owady. Zmniejsza też uczucie niepokoju. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować wspomniany olejek!
Czym jest olejek lawendowy?
Prezentowany olejek eteryczny powstaje przez namaczanie suchych kwiatów lawendy w wybranym oleju nośnym, przynajmniej przez tydzień, do kilku tygodni. Doskonale sprawdzi się tutaj oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów i wiele innych. Olej nośnikowy wyciąga naturalne olejki eteryczne z suchych kwiatów lawendy.
Jak dowodzą badania, olejek lawendowy łagodzi niepokój, stres, depresję i bezsenność. Dodatkowo skutecznie odstrasza komary i muchy, dzięki czemu znajduje się w wielu naturalnych repelentach. Lawenda ma silne właściwości lecznicze, gdy jest stosowana miejscowo lub wewnętrznie. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwutleniająco. Ponadto olejek lawendowy uśmierza ból, naprawia uszkodzoną tkankę i przyspiesza gojenie się ran. Wspaniale leczy wysypkę, ukąszenia, oparzenia, trądzik, zadrapania, egzemy, użądlenia i blizny.
Jaki olej nośny wybrać?
Odpowiedni olej nie zatyka porów. Może zdziałać cuda dla zmęczonej, zniszczonej lub suchej skóry, jeśli połączysz go z lawendą lub nagietkiem. Poszukaj wysokiej jakości, nierafinowanego, zimnotłoczonego oleju. Dużą popularnością cieszy się olejek z pestek winogron. Ma właściwości przeciwbakteryjne. Łagodzi trądzik. Wyróżnia się lekką i nietłustą konsystencją. Co ważne, szybko się wchłania.
Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, połącz olejek lawendowy z olejem ze słodkich migdałów. Doskonale nawilża i wygładza cerę i zmniejsza nadmiar sebum. Łagodzi stany zapalne, trądzik, suchość i egzemę. Zmniejsza widoczność blizn, a także rozjaśnia koloryt skóry i cienie pod oczami.
Jak przygotować olejek lawendowy?
Napełnij przynajmniej ¾ szklanego pojemnika suchymi kwiatami lub pąkami lawendy. Jeśli zamierzasz zrobić maść lub inne kosmetyki do pielęgnacji ciała, poszukaj 1,5-litrowego słoika. Wlej wybrany olej nośny, tak by całkowicie zanurzyć w nim kwiaty. Sprawdź, czy swobodnie w nim pływają. Możesz połączyć oliwę z oliwek z olejkiem ryżowym lub migdałowym. Zakręć pokrywkę. Postaw słoik w słonecznym, ciepłym miejscu na 1-3 tygodnie. Pamiętaj, by raz na jakiś czas nim potrząsnąć. Olejek lawendowy nie lubi przegrzewania. W przeciwnym razie może stracić swoje cenne właściwości.
Na koniec odcedź kwiaty przez drobne sitko i wlej do całości. Aby uzyskać jeszcze “czystszy” produkt, użyj gazika lub torebki wielokrotnego użytku z masłem orzechowym. Dzięki temu wyciśniesz każdą kroplę oleju.
Przechowywanie i trwałość olejku lawendowego
Gotowy olejek przechowuj w czystym, szklanym pojemniku z dopasowaną pokrywką. Trzymaj go w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Okres przechowywania może się różnić w zależności od oleju nośnego i stanu użytych kwiatów. Średni okres trwałości wynosi 1-2 lata. Olejek lawendowy możesz trzymać w lodówce. W ten sposób przedłużysz jego trwałość.