Zdrowa wątroba to podstawa, zwłaszcza że jest uważana za jeden z najważniejszych organów znajdujących się w ludzkim ciele. W obecnych czasach jest bardzo mocno zaniedbywana i obciążana sporymi ilościami tłuszczu, alkoholu, leków i innych ciężkostrawnych substancji, z którymi wątroba musi się zmierzyć. Dlatego oczyszczanie wątroby jest tak ważne.

Organ ten stanowi część układu pokarmowego, a jego masa w przypadku mężczyzn wynosi od 1,5 do prawie 2 kilogramów. W przypadku kobiet od 1,2 do 1,5 kilograma.

Położna jest pod przeponą w prawym podżebrzu i częściowo schowana jest pod żebrami, niekiedy sięgając aż do linii sutkowej. Można z całą pewnością stwierdzić, że w dzisiejszych czasach, kiedy to spożywane są duże ilość mocno przetworzonego jedzenia, wątroba ma bardzo dużo pracy. Do jej głównych zadań należy synteza różnych związków m.in. cholesterolu i trójglicerydów, magazynowanie żelaza i różnych witamin, a także neutralizacja toksyn i buforowanie poziomu glukozy w krwiobiegu. Widać zatem, że warto dbać o kondycję wątroby, tak aby w pełni mogła spełniać swoje zadania. Jak zatem się do tego zabrać i czy oczyszczanie wątroby warto wypróbować?

Objawy przeciążonej wątroby – czyli kiedy zdecydować się na oczyszczanie wątroby?

Najczęściej do problemów z wątrobą przyczynia się alkohol (według statystyk to około 80% wszystkich przypadków), który dużo gorzej oddziałuje na kobiety. Warto również dodać, że u kobiet spożywających alkohol wątroba znacznie szybciej zbiera toksyny niż jest to w przypadku mężczyzn. Czynnikiem, który również znacznie pogarsza sytuację w kontekście nadużywania alkoholu jest równoległa dieta lub niedożywienie organizmu.

Choroby związane z toksycznym zatruciem wątroby charakteryzują się różnymi objawami, które zależne są od czynników wywołujących to schorzenie. Ważne jest również to jak długo na wątrobę oddziałuje lub oddziaływała szkodliwa substancja (np. gaz, pył czy silne lekarstwa). Jeżeli chodzi o typowy objaw to jest nim ból i uczucie rozpierania pod prawym łukiem żebrowym i w jego okolicach. Jeżeli wystąpi ten rodzaj dyskomfortu to nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Do innych niepokojących objawów związanych z toksyczną chorobą wątroby zaliczyć można:  bóle głowy i stawów, okresowa gorączka, nudności i wymioty, częste drętwienie palców u rąk i stóp, wahania nastrojów, przebarwienia skóry, zwiększony apetyt na słodkości, podwyższone ciśnienie krwi oraz wzdęcia i wszelkiego rodzaju problemy z układem trawiennym.

Metody walki z chorobą

Metod na oczyszczanie wątroby i zwalczanie toksyn z niej oraz całego organizmu jest całkiem sporo. Według ekspertów, wątroba potrzebuje od 7 do 10 tygodni czasu, aby w pełni pozbyć się toksyn. W czasie tym konieczna będzie konsekwentna dieta. Jej zasady nie są wcale takie trudne jakie mogłyby się wydawać na początku. Przechodząc do sedna sprawy trzeba przestrzegać kilku zasad żywienia. Po pierwsze zredukować ilość spożywanych tłuszczów – zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego. Warto również zwiększyć ilość spożywanych na surowo warzyw i owoców. Ewentualnie można je gotować na parze lub klasycznie w wodzie dodając odrobinę olejów roślinnych (np. lniany lub z pestek winogron).

Bardzo ważne jest również, aby nie odgrzewać wcześniej przygotowanego jedzenia. Ponad to w czasie diety trzeba wyeliminować z jadłospisu praktycznie cały nabiał, alkohol, kawę, czarną herbatę, pszenne pieczywo, słodycze oraz grzyby. Warto za to jeść wszystkie warzywa (najlepiej buraki, brukiew, paprykę, pomidory, rzepę, brokuły oraz ziemniaki), owoce takie jak jabłka, gruszki, morele oraz ich suszone odpowiedniki. Ponad to szeroko rozumiane nasiona czyli siemię lniane, soczewica, słonecznik, sezam i orzechy włoskie, ryby oraz ciemne pieczywo zawierające dużą ilość ziaren.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj