Grypa jest chorobą wirusową, która bywa mylona, szczególnie na początku swojego rozwoju z przeziębieniem. Powoduje ją infekcja wirusem, który przenosi się drogą kropelkową. Co roku pojawiają się jej nowe formy, bo nieustannie mutuje. Dzieci znajdują się w grupie wzmożonego ryzyka zachorowania, u nich również schorzenie może przebiegać ostrzej i jego konsekwencją mogą być powikłania. Szczególnie z małymi dziećmi warto udać się do pediatry, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja lub podanie leków o działaniu przeciwwirusowym. Najczęściej jednak poleca się leczenie objawowe. W początkowej fazie rozwoju schorzenia wskazane są natomiast domowe – naturalne sposoby leczenia.
Zobacz także: Nie daj się infekcjom >>
1. Odpoczynek i wygrzanie – grypa u dziecka powoduje duże zmęczenie i osłabienie organizmu. Dziecko powinno spędzić w łóżku co najmniej 5-7 dni. Pozwoli to na zregenerowanie się organizmu.
2. Nawadnianie – przy gorączce stanowi niezwykle istotny czynnik, gdyż tracimy dużo płynów, które musimy uzupełniać. U osoby dorosłej jest to mniej problematyczne, jednak gdy choruje dziecko, zadaniem rodzica jest dopilnowanie, aby piło możliwie jak najwięcej. Wskazana jest niegazowana woda, soki owocowe oraz rozmaite herbaty, które pomogą również ukoić ból gardła i rozgrzeją — malinowa, z czarnego bzu, lipowa, można również pić herbatę z sokiem malinowym lub miodem.
3. Częstym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, dlatego zaleca się delikatne oklepywanie pleców dziecka spirytusem lub przeprowadzenie zabawy, w której trakcie będzie dmuchać przez słomkę do szklanki z wodą.
4. Nawilżanie powietrza – można korzystać ze specjalnych urządzeń, pojemników zawieszanych na kaloryferach lub najprościej rozwiesić mokre ręczniki w pokoju. Pomoże to w nawilżeniu błon śluzowych nosa oraz gardła, co z kolei będzie chronić przed infekcjami bakteryjnymi.
5. Inhalacje – u dzieci zaleca się korzystanie ze specjalnych inhalatorów – nebulizatorów, gdyż są zdecydowanie bezpieczniejsze niżeli tradycyjna forma inhalacji oparta na pochylaniu głowy nad garnkiem z wrzątkiem. Wykorzystanie soli fizjologicznej umożliwi nam nawilżenie śluzówek, można również wykorzystać specjalne leki do nebulizacji, z przepisu lekarza. Z domowych sposobów pomocna będzie inhalacja z roztworu soli kuchennej, naparu szałwii lub naparu kwiatu lipy.
6. Kontrolowana temperatura otoczenia — poziom temperatury w domu nie powinien przekraczać 20 stopni. Konieczne jest regularne wietrzenie mieszkania w celu pozbycia się wirusów i uzyskania we wnętrzach odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Zarówno przegrzewanie, jak i wyziębianie dziecka sprzyja rozwojowi choroby.
7. Obniżanie gorączki — grypa u dziecka wiąże się z wysoką temperaturą, która może wywoływać drgawki. Konieczne jest więc kontrolowanie jej wysokości i umiejętne obniżanie. Powszechnie stosuje się farmaceutyki powodujące jej spadek, jednak warto również skorzystać z domowych sposobów. Dziecko można kąpać w wodzie, której temperatura będzie o jeden stopień niższa od temperatury ciała dziecka – przeniesie to znaczną ulgę. Warto wykonywać również kompresy – zimny okład przykładamy na czoło, kark, pachwiny oraz na brzuch.
8. Dieta lekkostrawna – nie należy chorego dziecka zmuszać do jedzenia. Ważne, aby dużo piło. Dieta w leczeniu grypy powinna być lekkostrawna i obojętna w smaku, czyli nie nadmiernie słona czy słodka. Można podać kisiel, kaszkę na wodzie lub mleku, zupę jarzynową. Koniecznie należy pilnować, aby podawane dania nie były nadmiernie gorące, gdyż jeśli dojdzie do poparzenia śluzówki, może ona zdecydowanie łatwiej ulec bakteryjnemu nadkażeniu.
9. Czosnek i cebula – naturalne antybiotyki. Mikstury z nich przygotowywane nie mogą być podawane najmłodszym dzieciom. Mowa tu oczywiście szczególnie o czosnku. Syrop na kaszel z cebuli wypije już 2-3-latek. Jednak jeśli chcemy zadziałać mocniej i przygotować syrop z cebuli i czosnku to możemy go podać starszemu dziecku. Należy przygotować całą główkę czosnku, pokrojoną w cienkie plasterki, dwie duże cebule pokroić w talarki. Układamy naprzemiennie w słoiku warstwowo, następnie zalewamy około 5 łyżkami miodu i sokiem wyciśniętym z 3 cytryn. Odstawiamy na dobę w ciepłe miejsce do zamarynowania. Następnie przecedzamy i podajemy po jednej łyżeczce 3 razy dziennie. Gotowy syrop trzymamy w lodówce.
10. Kapusta – znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. W grypie można ją wykorzystać w następujący sposób: przygotuj pojedyncze liście kapusty, kilka z nich zanurz na chwilę w gorącej, przegotowanej wodzie, wyjmij i delikatnie rozbij tłuczkiem. Gdy nadal będą ciepłe, ułóż je na szyi dziecka i owiń szalikiem. Pozostawiamy na kilka minut, a następnie wykonujemy nowy okład. W leczeniu pomocne będzie ciepło oraz występujące w liściach kapusty związki siarki i sól potasowa, które hamują rozwój stanu zapalnego.
Czytaj więcej: Grypa i powodowane przez nią powikłania u dzieci