Badanie dopplerowskie układu rozrodczego wykonuje się w celu oceny przepływu krwi w narządach płciowych. Badanie może być wykonywane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Czym jest badanie dopplerowskie?

Badanie opiera się na zjawisku zmiany długości fal względem obserwatora, czyli na tak zwanym efekcie Dopplera. Dzięki wykorzystaniu tego efektu możliwy jest pomiar szybkości przepływu krwi. Lekarz wykonujący badanie ocenia, gdzie krew płynie szybciej, a gdzie wolniej i w których miejscach układu krwionośnego mogą występować nieprawidłowości. W większości przypadków badanie dopplerowskie jest zlecane, aby ocenić stan żył i tętnic, w celu wykrycia zatorów, czy innych nieprawidłowości, które mogą prowadzić na przykład do zawału serca czy udaru mózgu. Badanie dopplerowskie daje możliwość wczesnego wykrywania schorzeń tętnic i żył. Dodatkowo badanie to może zostać wykorzystane do wykrywania nowotworów, ponieważ guzki tego typu są silnie unaczynione.

Kiedy badanie dopplerowskie jest wykonywane w ginekologii?

Oprócz badania układu krwionośnego, badanie dopplerowskie może być wykorzystane w ginekologii do badania układu rozrodczego. Takie badanie wykonuje się w celu monitorowania owulacji, oceny stanu płodu czy wykrycia u kobiety w ciąży takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek czy serca. Oprócz tego dzięki badaniu Dopplera można zweryfikować podejrzenia o ciąży pozamacicznej, opóźnionym wzroście płodu i konflikcie serologicznym.

Jak wygląda badanie dopplerowskie w ginekologii?

U kobiet, w zależności od zaleceń lekarza, badanie przeprowadza się za pomocą sondy przezbrzusznej lub przezpochwowej. Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest bezbolesne. Pacjentka kładzie się w gabinecie na specjalnie przygotowanym łóżku, a lekarz wykonujący badanie nakłada na jej brzuch żel umożliwiający wykonanie badania. Następnie za pomocą głowicy aparatu USG wykonuje badanie i obserwuje obraz na ekranie. Następnie zaczyna się badanie przepływu krwi, którego wyniki są dostępne od razu. W trakcie badania można słyszeć szum przepływającej przez naczynia krwi, który dla lekarza jest dodatkową, ważną informacją o prawidłowości działania układu rozrodczego. Ważne jest, żeby przed badaniem przedstawić lekarzowi wyniki wcześniej wykonywanych badań, na przykład USG, badań położniczych czy krwi. W przypadku wykonywania badania dopochwowego, sondę wprowadza się do pochwy badanej kobiety. Rozróżnia się trzy rodzaje badania dopplerowskiego: Doppler kolorowy, mocny oraz pulsujący. W przypadku Dopplera kolorowego przepływ krwi jest obrazowany w barwnej postaci, Doppler mocny daje możliwość rejestracji mniejszych szybkości przepływu krwi, natomiast Doppler pulsujący umożliwia graficzne przedstawienie prędkości przepływu krwi w badanym naczyniu. Ten typ badania jest szczególnie przydatny podczas oceny zdrowia płodu i wykrywania ewentualnych zaburzeń rozwoju i powikłań, które zagrażają prawidłowemu rozwojowi.

Badanie dopplerowskie u mężczyzn

W urologii badanie dopplerowskie wykonuje się najczęściej, jeśli zaistniały podejrzenia wystąpienia żylaka nasiennego, jeśli pacjent skarży się na powiększenie lub ból moszny. Badanie takie pozwala również potwierdzić bezpłodność, wykryć urazy jąder i moszny lub zaburzenia erekcji. U mężczyzn badanie dopplerowskie układu rozrodczego umożliwia również wykrywanie komórek rakowych.

Zobacz także: Rola kwasu foliowego w prawidłowym rozwoju płodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj