Rosnąca z roku na rok popularność zdrowej żywności przywraca do łask wiele zapomnianych na lata warzyw, owoców czy przypraw. Do takiej grupy z pewnością zalicza się gorczyca biała, która należy do przypraw roślinnych z rodziny kapustowatych.

Roślina ta pierwotnie występowała w głównie w krajach bezpośrednio sąsiadujących z Morzem Śródziemnym: w Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii, Turcji, Portugalii, a także w krajach Afryki Północnej oraz Azji Zachodniej. W obecnych czasach gorczyca biała zawędrowała również w inne regiony świata – w tym do Polski, gdzie jest określana jako antropofit zadomowiony. Nasiona gorczycy białej znajdują zastosowanie zarówno w kuchni jak i w ziołolecznictwie. Wykazują one działanie przeczyszczające, przeciwzapalne oraz pobudzające trawienie. Wyciąg z nasion tej rośliny jest stosowany w przypadku różnych dolegliwości przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka, niestrawności czy przy wzdęciach. Z nasion gorczycy białej wytwarza się również olejek gorczycowy charakteryzujący się dosyć ostrym smakiem oraz aromatem, który zbawiennie działa na różne problemy trawienne.

Gorczyca biała skład

Ziarna gorczycy białej już od wieków doceniane były za ich drogocenne właściwości lecznicze, które dawały ludziom ukojenie w wielu dolegliwościach. Swoją popularność ziele to zyskało również dzięki uniwersalności dotyczącej wykorzystania go w kuchni jako przyprawa. 100 gram ziaren gorczycy białej to wartość energetyczna 508 kcal. W tej samej ilości produktu znajduje się również 26 gram białka, 36.24 gram tłuszczu, 28 gram węglowodanów oraz około 12 gram błonnika. Jeżeli chodzi o witaminy to w 100 gram gorczycy zawiera 7.1 mg witaminy C, 31 IU witaminy A, 5.4 µg witaminy K, 5.07 mg witaminy E, 162 µg kwasu foliowego, 0.4 mg witaminy B6, około 4.8 mg niacyny, 0.261 mg ryboflawiny i 0.805 mg tiaminy. W ziarnach gorczycy znajduje się również wiele cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów w ludzkim ciele. W 100 gramach występuje 266 mg wapnia, około 9 mg żelaza, 370 mg magnezu, 828 mg fosforu, około 750 mg potasu, 13 mg sodu i około 6 mg cynku. W tej samej ilości ziaren gorczycy znaleźć też można około 2 gramy kwasów tłuszczowych nasyconych, 22.52 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych oraz około 10 gramów kwasów tłuszczowych wielonienasyconych.

Gorczyca biała na układ trawienny

Ziarenka gorczycy, podobnie jak ziarna siemienia lnianego, zawierają w swej otoczce około 17-18% śluzu. Substancja ta po znalezieniu się w żołądku oraz jelitach wytwarza poprzez kontakt z wilgocią warstewkę ochronną, która łagodzi różne podrażnienia oraz stany zapalne. Ziarenka gorczycy wykorzystuje się również przy zaparciach, gdyż spulchniają masy kałowe powodując efekt przeczyszczający i ułatwiają wydalanie się. Na problemy z brakiem łaknienia stosuje się olejek gorczycowy uzyskiwany z ziaren gorczycy białej. Pobudza on organizm do wydzielania soku żołądkowego i wspomaga procesy trawienne.

Gorczyca biała na krew

Spoglądając w skład gorczycy białej dostrzec można, że zawiera ona spore ilości potasu, magnezu, wapnia, błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Każdy z tych mikro i makroelementów wpływa zbawiennie na krew. Potas obniża ciśnienie, magnez oraz wapń wspomaga prawidłową pracę mięśni, a błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

Gorczyca biała na reumatyzm

Według medycyny ludowej ziarenka gorczycy białej mogą leczyć również bóle reumatyczne. Leczenie z wykorzystaniem tego ziela polega na przykładaniu ziarenek gorczycy umieszczonych w lnianych woreczkach do bolącego miejsca. Bolące kończyny można także wkładać do większych pojemników wypełnionych ziarenkami gorczycy. Zabiegi te stosuje się dwa razy dziennie przez okres około 10 dni, z każdym dniem zwiększając czas zabiegu, aż do 30 minut.

Zobacz także: Estragon – właściwości lecznicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj