Sen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Odpowiednia ilość przespanych godzin przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie, jak również stanowi solidną podstawę zdrowego stylu życia. Warto zatem bliżej zgłębić zależność między zdrowym snem a leczeniem uzależnień.
Jakie znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego ma sen?
Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Wpływa na prawidłowy rozwój i kondycję organizmu. Zdrowy sen sprzyja regeneracji, jak również zapewnia równowagę fizyczną i psychiczną. Korzystnie wpływa także na pracę ośrodkowego układu nerwowego, gospodarkę hormonalną czy konsolidację pamięci oraz funkcję neuronów. Sen jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania umysłu, co warunkuje prawidłową pracę wszystkich części organizmu.
Zdrowy sen ma również fundamentalne znaczenie w procesie leczenia uzależnień. To przede wszystkim regulacja nastroju i stresu, odbudowa funkcji mózgu czy redukcja głodu substancji. Aspekty te znacząco usprawniają terapię oraz wzmacniają chęci i motywację do wyjścia z nałogu. Sen poprawia również funkcje poznawcze takie jak: koncentracja, zdolność uczenia się oraz pamięć, jak również wspiera układ immunologiczny i zapewnia lepszy poziom życia. Stąd też leczenie uzależnień zazwyczaj obejmuje interwencje związane z jakością snu.
Jak zaburzenia snu mogą utrudniać proces terapii uzależnień oraz zdrowienia?
Zaburzenia snu znacząco utrudniają proces leczenia i wyjścia z uzależnienia. Negatywnie oddziałują na różne sfery życia psychicznego i fizycznego. Bezsenność czy nieodpowiednia higiena snu osłabiają funkcje poznawcze, które w terapii mają istotne znaczenie. Nauka nowych umiejętności czy nawyków, jak również strategia radzenia sobie z pokusami i/lub trudnymi sytuacjami, wymaga skupienia i koncentracji. Zastosowanie tych zdolności możliwe jest jedynie w sytuacji, kiedy organizm jest zregenerowany i wypoczęty. Nieprawidłowa jakość snu przekłada się równieżna zaburzenia emocjonalne, np. drażliwość, niepokój czy lęk. W dłuższej perspektywie będzie to skutkowało poważniejszymi problemami zdrowotnymi, np. depresją. Dodatkowo występuje zmniejszona zdolność do radzenia sobie ze stresem, co ma swoje przełożenie na osłabioną motywację i chęci do podejmowania leczenia oraz wytrwania w postanowieniu zerwania z nałogiem. Zaburzenia snu będą również negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne. Brak systematycznej i odpowiedniej regeneracji przełoży się na osłabienie układu odpornościowego, co będzie skutkowało podatnością na różne infekcje i choroby. Ma to również odzwierciedlenie w problemach z sercem czy w wyższym ciśnieniu krwi.
Zaburzenia snu są więc poważnym wyzwaniem w procesie leczenia uzależnień. Stąd też podczas terapii kluczowe jest wdrożenie odpowiednich metod oraz technik, które będą wspierać podniesienie jakości snu. To ważna część planu terapeutycznego, wspierająca pełne i trwałe zdrowienie.
Jak poprawa jakości snu może wspierać leczenie uzależnień?
Biorąc pod uwagę wymienione konsekwencje zaburzeń snu, istotne jest, aby osoba zmagająca się z uzależnieniem zadbała o swój stan fizyczny i psychiczny. Kluczowe jest, aby organizm był zregenerowany i gotowy do podjęcia fundamentalnych zmian. Stąd też tak ważna jest jakość dobrego wypoczynku. Zdrowy sen dostarcza wielu korzyści, np.:
- lepsza regeneracja organizmu;
- stabilizacja nastroju;
- wzmocnienie organizmu;
- zwiększone zdolności do podejmowania decyzji;
- wzmocnienie mechanizmów obronnych;
- poprawa samopoczucia;
- poprawa wydolności fizycznej;
- redukcja napięcia, stresu i lęku;
- zwiększone siły witalne i energia.
Wyżej wymienione korzyści, to silni sprzymierzeńcy w walce z uzależnieniem. Wypoczęty i zregenerowany organizm ma znacznie więcej sił i chęci do podejmowania nawet najtrudniejszych wyzwań.
Jakie strategie i techniki wpływają na poprawę jakości snu i mogą być pomocne w procesie leczenia uzależnień?
Nie ulega wątpliwości, że zdrowy sen jest kluczowy w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stąd też osoby zmagające się z bezsennością i/lub uzależnieniem powinny wdrożyć techniki relaksacyjne do swojego codziennego trybu dnia. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- medytacji;
- jodze;
- systematycznej aktywności fizycznej;
- ćwiczeniach oddechowych;
- masażu.
Nie ma konieczności wdrażania wszystkich technik jednocześnie. Warto skupić się na tych, które dostarczają największej przyjemności, jednocześnie skutecznie wyciszają organizm. W procesie leczenia uzależnień stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. W trakcie rozmów z terapeutą wykrywane są wszelkie zniekształcenia w myśleniu, co pozwala wdrożyć optymalne rozwiązania dla wszystkich zaburzeń. Pacjent uczy się reagować na negatywne zjawiska, jak również zastępować je bardziej adaptacyjnymi.
Zdrowy sen to również odpowiednie przygotowanie do wypoczynku. Tutaj kluczowa jest przede wszystkim systematyczność. W tym celu należy kłaść się spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia. To zapewni organizmowi stabilność i lepsze warunki do regeneracji. Dodatkowo co najmniej 60 minut przed położeniem się do łóżka należy zrezygnować z używania elektroniki – to skuteczna metoda wyciszenia. Mocna kawa powinna być spożywana najpóźniej 6 godzin przed snem, natomiast na kolacje warto spożywać lekkostrawne posiłki. Wskazane jest, aby systematycznie wietrzyć sypialnie. Świeże powietrze pozytywnie wpływa na szybsze zasypianie.
Poprawa jakości snu jest kluczowym elementem wspierającym leczenie uzależnień, ponadto może znacząco wpłynąć na skuteczność terapii. Wszelkiego rodzaju zaburzenia będą stanowiły poważną przeszkodę w osiągnięciu celu, jakim jest zerwanie z nałogiem. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jedną z możliwości jest leczenie uzależnień na Dolnym Śląsku. Ośrodek Przebudzenie dysponuje wykwalifikowaną kadrą, która ma bogatą wiedzę i ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami. Terapeuci trafnie diagnozują wszystkie nieprawidłowości i dobierają optymalne metody wyeliminowania wszelkich przeszkód w drodze do zerwania z nałogiem.