Problemy związane z chorobami zębów i dziąseł są w dzisiejszych czasach niestety bardzo popularne. Po części związane jest to z regularnym zaniedbywaniem uzębienia, ale również ze złymi nawykami żywieniowymi, które mogą prowadzić do różnych chorób. Dotyczy się to głównie próchnicy, która według statystyk dotyka aż 90% osób dorosłych, ale również i dzieci. Zgodnie z prowadzonymi statystykami, na próchnicę choruje minimum raz w życiu praktycznie każdy człowiek. Dobra informacja natomiast jest taka, że próchnica zębów jest stosunkowo łatwo da się wyleczyć, a samo leczenie nie jest trudne. Czym zatem jest próchnica, z czego ona wynika i jakie są metody jej leczenia?

Próchnica zębów  – przyczyny choroby

Zgodnie z podręcznikowymi definicjami próchnicy jest ona zakaźną chorobą zębów, a dokładniej ich tkanek twardych. Z punktu widzenia biologicznego, choroba ta objawia się stopniowym procesem demineralizacji substancji nieorganicznych, a w dalszej kolejności w wyniku oddziaływania kwasów wytworzonych przez bakterie następuje pretoliza substancji organicznych. Wytworzenie kwasów jest wynikiem metabolizmu cukrów wewnątrz i zewnątrzustrojowych. Bakterie powodujące próchnice należą do gatunku Streptococcus mutans i są odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej. Tworzą one tzw. płytkę nazębną czyli żółtą warstewkę ściśle przylegającą do zębów i umożliwiającą rozwój bakterii. Płytka nazębna składa się aż w 80% ze szkodliwych drobnoustrojów, które w każdej minucie mają bardzo negatywny wpływa na zęby. Za główny czynnik powodujący próchnicę uważa się zjadanie zbyt dużej ilość słodkich pokarmów takich jak czekolada, cukierki, ciastka oraz owoce. Do listy tej można również dodać słodzone napoje (w tym kawa i herbata), które również bardzo pozytywnie wpływają na rozwój złych bakterii. To właśnie węglowodany oraz cukry proste są dla nich pożywką umożliwiającą mnożenie się. Rozróżnia się kilka rodzajów próchnicy: kwitnącą, wczesną, butelkową, ostrą, przewlekłą, wtórną oraz nietypową.

Objawy próchnicy

Objawy próchnicy zależne są od stopnia jej zaawansowania. W pierwszych fazach ataku tej choroby obserwowane są tzw. plamki próchnicowe będące wynikiem uszkodzonego przez próchnicę szkliwa. Na tym etapie rozwoju choroby jest ona wyleczalna w niemal 100% bez pozostawiania jakiejś większej szkody dla zębów. Następnym krokiem rozwoju choroby są dalsze procesy degradacji szkliwa, które prowadzą do ubytków próchnicowych. Zwlekanie z wizytą u dentysty na tym etapie prowadzi do poważnych i groźnych konsekwencji. Mowa tutaj o wniknięciu bakterii do miazgi zębowej co skutkuje stanem zapalnym i bólem tej okolicy. Stosowanie środków bólowych i unikanie interwencji dentystycznej prowadzi w skrajnym przypadku do martwicy zęba. W ogólnym przypadku głównymi objawami próchnicy zębów są: nadwrażliwość na zmiany temperatury np. podczas spożywania różnych ciepłych i zimnych posiłków, a także ból.

Próchnica zębów – leczenie próchnicy

W zależności od stadium choroby, w celu jej leczenia podejmuje się różne kroki i metody. Pierwszą jest remineralizacja szkliwa i może zostać podjęta tylko w przypadku niewielkich ubytków, a największą zaletą tej metody jest brak konieczności często bolesnego borowania zęba. Jedynym podjętym przez dentystę krokiem jest oczyszczenie powierzchniowe zęba i nałożenie lakieru zawierającego fluor. Zabieg ten powtarzany jest wielokrotnie w celu odbudowy uszkodzonego miejsca.

Inną metodą, która stosowana jest w stanach nieco bardziej zaawansowanej próchnicy jest plombowanie zęba. Operacja ta wymaga już niestety borowania, które niezbędne jest w celu usunięcia uszkodzonej w zębie tkanki. Powstałą w wyniku borowania dziurę uzupełnia się materiałem stanowiącym plombę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj