Zdrowe odżywianie to już nie tylko moda i trend wśród młodych ludzi, ponieważ dla wielu osób – w różnym wieku, zmiana nawyków żywieniowych to codzienny styl życia. Dzięki licznym przekazom medialnym i coraz szerszym ofertom producentów żywności zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat tego, co warto jeść, aby zachować zdrowie i młody wygląd przez długie lata. Wśród pożądanych artykułów spożywczych, czołowe miejsce zajmują produkty wegetariańskie i wegańskie. Ich dobroczynnym działaniem na organizm człowieka i wyjątkowym smakiem mogą cieszyć się wszyscy, również ci, którzy nie zamierzają zrezygnować z mięsnych potraw. Wege może być bowiem każdy.
Produkty wegetariańskie vs wegańskie
Pomimo coraz większej świadomości na temat zdrowych nawyków żywieniowych i znajomości różnorodnych przepisów kulinarnych z wykorzystaniem warzyw i owoców, wiele osób wciąż zastanawia się nad różnicą pomiędzy produktami wegetariańskimi a wegańskimi. W rzeczywistości jest jedna, zasadnicza – żywność wegańska powstaje wyłącznie ze składników, które są w 100% roślinne, a więc z wykluczeniem m.in. jaj, mleka, serów czy masła. Natomiast produkty wegetariańskie mogą zwierać nabiał i inne produkty, które pochodzą od zwierząt. Zazwyczaj, przyszli weganie rozpoczynają zmianę swoich nawyków żywieniowych, ale i stylu życia, od bycia wegetarianami.
Jeszcze kilka lat temu bycie wegetarianinem czy weganinem wiązało się z pewnymi ograniczeniami w dostępności odpowiednich produktów. Większość z nich trzeba było przygotowywać samodzielnie. Obecnie, coraz więcej producentów żywności oferuje gotowe artykuły spożywcze, które są w 100% wege. Wśród nich króluje hummus i pasztety – wegetariańskie oraz wegańskie.
Hummus
Pasta hummus to bliskowschodni przysmak, który jest idealny zarówno dla wegetarian, jak i wegan, ponieważ w jego skaldzie znajdują się wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego. Podstawą klasycznego hummusu jest pasta z ciecierzycy oraz masło sezamowe (tahini). W zależności od własnych preferencji smakowych można dodawać do pasty wybrane warzywa. W ten sposób powstanie np. hummus z suszonymi pomidorami albo z oliwkami. Tego rodzaju przysmaki dostępne są m.in. tutaj: https://www.sante.pl/kategoria-produktow/hummusy/. Ich największą wartością jest brak jakichkolwiek sztucznych dodatków i konserwantów.
Pasztet wegetariański i wegański
O ile hummus w swojej oryginalnej formie jest w 100% roślinny, o tyle pasztety kojarzą się wszystkim z mięsnymi przysmakami. Jednak dzisiaj nie jest to już tak oczywiste, ponieważ producenci żywności oferują również pasztety wegetariańskie i wegańskie, które można znaleźć m.in. w ofercie: https://www.sante.pl/kategoria-produktow/pasztety-weganskie/. Podobnie jak wspomniany wyżej hummus, również pasztety są w 100% naturalne, bez sztucznych barwników i substancji konserwujących. Na sklepowych półkach nie brakuje różnych rodzajów pasztetów wegańskich m.in. z żurawiną, z pieczarkami, z soczewicy czy z ciecierzycy.
Zalety spożywania wegańskich pasztetów i hummusu
Hummus i pasztet wegański oraz wegetariański są niezwykle zdrowe, dlatego warto je jeść bez względu na to, czy jest się zdeklarowanym wegetarianinem, weganinem, mięsożercą czy tylko ogranicza się produkty pochodzenia zwierzęcego. Pożywienie tak bardzo bogate w składniki roślinne i jednocześnie pozbawione tłuszczów zwierzęcych to prawdziwa kopalnia wartości odżywczych. W tego rodzaju prozdrowotnych produktach nie brakuje magnezu, żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Roślinne pasztety i pasta hummus to także źródło błonnika, często pozbawione glutenu. Dzięki temu, dodając tego rodzaju przysmaki do jednego z posiłków w ciągu dnia można zdrowo się najeść.
Zobacz także: Koper włoski – właściwości lecznicze