Sok z brzozy jest naturalnym produktem pełnym wartości odżywczych i cennych minerałów. Sok można pozyskiwać zarówno z pnia brzozy, jak i jej liści oraz pączków. Jeżeli komuś nie odpowiada smak brzozowego soku, nie warto rezygnować z jego prozdrowotnego działania i warto zmieszać go z innym zdrowym sokiem domowej produkcji, na przykład z sokiem z aronii lub czarnego bzu.
Właściwości
Ma w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Zawiera przede wszystkim sporo witaminy C oraz witamin z grupy B. Minerały, jakich dostarcza sok brzozowy to między innymi magnez, żelazo, wapń, miedź, potas oraz fosfor. Dzięki zawartości soli mineralnych oraz łatwo przyswajalnych minerałów, sok z brzozy może zastąpić napoje izotoniczne.
Na co pomoże sok z brzozy?
Sok ma wiele zastosowań i pomaga w walce z różnorodnymi przypadłościami. Regularne picie soku wspomaga odporność, a także redukuje rozwój bakterii i wirusów odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. Sok z brzozy, a w szczególności z jej pączków, łagodzi bóle gardła, przyspiesza zbijanie temperatury i wspomaga organizm w walce z infekcjami. Świeżo pozyskany sok działa moczopędnie, oczyszcza organizm i stymuluje procesy filtracyjne w przewodach moczowych, przez co przyspiesza wydalanie toksycznych złogów i zapobiega odkładaniu się kamieni moczowych. Ze względu na działanie oczyszczające i przyspieszanie wydalania toksyn z organizmu, sok brzozowy może zapobiegać rozwojowi wielu poważnych chorób, między innymi chorób nowotworowych. Sok z brzozy wpływa również pozytywnie na pracę układu krążenia, zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych, a ze względu na zawartość żelaza, jest zalecany osobom cierpiącym na anemię.
Preparaty pozyskane z brzozy mogą być również stosowane zewnętrznie. Z soku przygotowuje się między innymi maści do smarowania skóry. Sok z liści brzozy, ale również okłady z liści, pomagają przy bólach reumatycznych oraz bólu spowodowanym uszkodzeniem nerwu kulszowego. Wacikiem nasączonym w soku z brzozy warto przemywać skórę. Taki tonik będzie idealny dla osób walczących z trądzikiem, zanieczyszczonymi porami oraz zaskórnikami, bowiem sok z brzozy działa na skórę oczyszczająco i antybakteryjnie. Można nim również płukać włosy i skórę głowy. Regularne stosowanie soku brzozowego na włosy zadziała przeciwłupieżowi, zapobiegnie przetłuszczaniu oraz wypadaniu włosów. Do stosowania na włosy idealnie nadaje się również przygotowana w domowych warunkach nalewka z liści brzozy. Żeby przygotować taki preparat, należy zalać czyste liście równą ilością spirytusu i wody, a następnie odstawić na 10 dni. Po tym czasie, miksturę trzeba przecedzić i przelać do czystej buteleczki. Po każdym myciu warto wetrzeć taki preparat w skórę głowy, a po jakimś włosy staną się bardziej miękkie i gęste.
Jak pozyskuje się sok z brzozy?
Można go kupić w sklepie, na przykład ze zdrową żywnością. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby sok był naturalny, nie zawierał sztucznych substancji konserwujących ani cukru. Sok z pnia brzozy można również pozyskać samemu bezpośrednio z drzewa, należy jedynie znaleźć odpowiednią roślinę. Brzoza nie może być młodsza niż 10 lat i musi być zdrowa. W pniu brzozy należy wywiercić małą dziurkę o głębokości około 3 – 4 centymetrów. W tym miejscu należy umieścić rurkę, którą wkłada się do pojemnika, w którym będzie gromadził się sok. Najlepiej żeby pojemnik był zamknięty, ponieważ w przeciwnym razie będą do niego wpadały owady zwabione słodkim sokiem. W ciągu doby można pozyskać nawet 5 litrów naturalnego soku. Po wyjęciu z pnia rurki konieczne jest zabezpieczenie brzozy specjalną pastą albo drewnianym kołeczkiem.