Katar u dziecka to z pewnością jedna z powszechniejszych dolegliwości. Niekiedy jednak rodzice są zniecierpliwieni, bo w szczególności te dzieci, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli mają katar niemal bez przerwy. A niekiedy towarzyszy mu nieprzyjemny kaszel. W konsekwencji często odwiedzamy pediatrę i próbujemy usilnie zwalczyć ten dokuczliwy objaw, aby dziecko mogło wreszcie zdrowe i z podreperowaną odpornością uczęszczać do placówki a my do pracy. Jednak niekiedy jego pozbycie się w taki sposób jest niemożliwe i w mniejszym czy większym stopniu będzie istniał i przerodzi się w przewlekły katar.

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego kataru u dzieci?

Najczęściej winowajcą jest infekcja, zwykle wirusowa. W początkowych dniach katar będzie wodnisty i lejący się aby z czasem przejść w gęstą wydzielinę, która może również zmienić się z przeźroczystej na zabarwioną na żółto lub zielono. Katar taki potrafi utrzymać się u dziecka stosunkowo długo nie powinien jednak stawić znacznego powodu do obaw.

Przewlekły katar może być spowodowany również przez:

  • Nieżyt nosa na tle alergicznym,
  • Ciało obce w nosie,
  • Zespół zaciekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • Przerost migdałków podniebiennych,
  • Przerost migdałka gardłowego,
  • Stany zapalne w obrębie zatok.

Zobacz także: Przerost migdałka gardłowego czyli tzw. trzeci migdał

Wydostającej się z nosa dziecka wydzielinie najczęściej towarzyszy nieprzyjemny kaszel. Jeśli mamy kłopot z tym, ze nasze dziecko nieustannie ma zatkany nos warto skonsultować się z pediatrą i udać na badanie do laryngologa, który będzie miał możliwość wykluczenia części możliwych przyczyn. Dokładne badanie z pewnością pomoże rodzicom się uspokoić i nie martwić o dziecko.

Jeśli rozpoznana zostanie przyczyna wystąpienia przewlekłego kataru u dziecka, to lekarz decyduje o zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Może to być stosowanie preparatów, których zadaniem będzie wyleczeniem infekcji, jeśli natomiast mamy do czynienia z stanem zapalnym zatok może zaistnieć potrzeba wprowadzenia antybiotyków w odpowiedniej postaci. Z pewnością konieczne będzie regularne i dopasowane do małego pacjenta oczyszczanie nozdrzy z wydzieliny. W przypadkach, gdy przewlekłe utrzymywanie się kataru ma związek z nieprawidłowościami anatomicznymi, to zależnie od wieku dziecka rozważa się zabiegowe usunięcie problemu.

Niekiedy u młodszych dzieci zachodzi konieczność przeczekania problemu. Gdy dziecko podrośnie i dojdzie do odpowiedniego rozwinięcia się elementów nosa oraz gardła problem może minąć samoistnie. Przez ten okres należy delikatnie oczyszczać nozdrza, nawilżać je i odpowiednio pielęgnować i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości skontaktować się z lekarzem.

Czytaj również: Katar u noworodka i niemowlaka – kiedy i dlaczego się pojawia, jak go leczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj