Zapewne dla większości Polaków picie wody kokosowej kojarzy się z egzotycznymi wakacjami. Rajska plaża, lazurowe morze, bielutki piasek, a w ręku kokos ze słomką z parasolką. Na szczęście świeże kokosy coraz częściej można kupić w polskich sklepach i nie musimy czekać na wymarzony urlop, by napić się tego orzeźwiającego i niezwykle wartościowego napoju. Ale woda kokosowa to nie tylko napój tropikalny. Ma także zastosowanie w medycynie tradycyjnej, wykorzystywana jest jako mikrobiologiczna pożywka dla roślin i mikroorganizmów, może być przetworzona na ocet lub wino[1].

Woda kokosowa, czyli co?

Palma kokosowa, na której rosną owoce kokosa jest bez wątpienia najważniejszą i najczęściej uprawianą palmą. Nazwa „kokos” w sanskrycie brzmi kalpa vriksha, co oznacza „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”[2] i wiele z tego tłumaczenia jest prawdą. Każda część tego drzewa jest wykorzystywana w celach przemysłowych, kosmetycznych i spożywczych.

Woda kokosowa jest składową owocu kokosa, który pokrywa twarda, gruba skorupa. Wewnątrz orzecha, bezpośrednio przy skorupie znajduje się biały miąższ, a środek wypełnia woda kokosowa. Jest to klarowny, słodki, orzeźwiający, półprzezroczysty płyn, który tworzy się naturalnie w owocach. Zawiera 95% wody i bardzo mało tłuszczu, a ponadto jest bogaty w witaminy i minerały.

Wodę kokosową pozyskuje się przeważnie z młodych, zielonych kokosów, chociaż występuje również w owocach w pełni dojrzałych. W jednym, średniej wielkości kokosie jest jej około 400-600 ml.

Składniki odżywcze w wodzie kokosowej

Wartość kaloryczna w 100 gramach wody kokosowej to zaledwie 19 kcal. Zawiera ona znaczną ilość witaminy C, B2 oraz inne witaminy z grupy B. Woda z kokosa jest bardzo dobrym źródłem składników mineralnych, przede wszystkim magnezu, potasu, sodu i manganu. Co ważne, stosunek sodu do potasu wynosi 1:10, co pomaga w retencji wody i obniżeniu ciśnienia krwi[3]. Taka mieszanka składników mineralnych sprawia, że woda kokosowa jest doskonałym elektrolitem.

woda kokosowa - skład*DRWS – dzienna referencyjna wartość spożycia

Właściwości zdrowotne wody kokosowej

Swoisty skład mineralny wody kokosowej sprawia, że napój ten przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu człowieka[4]:

  • Ma właściwości przeciwutleniające -bogata w L-karnitynę woda kokosowa ogranicza powstawianie wolnych rodników i zmniejsza stres oksydacyjny. Potwierdziły to badania na zwierzętach.
  • Reguluje ciśnienie krwi – wiąże się to z dużą ilością potasu zawartego w wodzie kokosowej. Niskie spożycie potasu może prowadzić do nadciśnienia i chorób układu krążenia. Woda kokosowa dzięki swoim właściwościom ma również działanie przeciwzakrzepowe.
  • Wspiera pracę serca – niestety, w tym zakresie brak jest dokładnych badań na ludziach, natomiast badania wykonane na zwierzętach wykazały znaczne obniżenie „złego” cholesterolu, co korzystnie wpływa na pracę serca.
  • Działanie przeciwzapalne – dzięki wyjątkowej kompozycji witamin, minerałów, cukrów i aminokwasów woda kokosowa ma działanie przeciwzapalne. Wiąże się to z hamowaniem produkcji prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie i utrzymywanie stanu zapalnego.
  • Wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego – ze względu na odpowiedni skład, woda kokosowa wykorzystywana jest w leczeniu biegunek oraz nieżytu żołądka i jelit.
  • W walce z cukrzycą – wykorzystanie wody kokosowej zostało przebadane u zwierząt i wyniki analiz są obiecujące. Wykazano, że u szczurów podawanie wody z kokosa doprowadziło do poprawy poziomu cukru we krwi. Dodatkowo magnez obecny w tym napoju zwiększa wrażliwość na insulinę i poprawia wyniki u osób z cukrzycą.
  • Doskonale nawadnia i uzupełnia elektrolity – elektrolity pomagają w utrzymaniu właściwej równowagi płynów w naszym organizmie. Do elektrolitów zaliczamy potas, magnez, wapń i sód – minerały, które są obecne w wodzie kokosowej w dużym stężeniu.

Naukowcy prowadzą liczne badania z wykorzystaniem wody kokosowej jako naturalnego nutraceutyku. Większość z nich odbywa się na zwierzętach, stąd konieczne są dalsze analizy, by uzyskane efekty można było z całą pewnością odnieść do zdrowia człowieka. Oprócz powyższych, w literaturze przedmiotu, można przeczytać o innych właściwościach wody kokosowej tj. leczenie kamieni nerkowych, zapobieganie infekcjom dróg moczowych, zmniejszenie obrzęków dłoni i stóp, redukcja zmarszczek i uelastycznienie skóry, wzmocnienie funkcji odpornościowych. Co ciekawe, w nagłych przypadkach, z braku innej alternatywy, woda kokosowa może być podawana dożylnie jako roztwór nawadniający.

Czytaj również: Olej kokosowy na piękną skórę

Źródła:

[1] Prades, A., Dornier, M., Diop, N., & Pain, J. (2012). Coconut water uses, composition and properties: A review. Fruits, 67(2), 87-107. doi:10.1051/fruits/2012002

[2] Jessa J, Hozyasz KK. Wartość zdrowotna produktów kokosowych. Pediatr Pol. (2015), http:// dx.doi.org/10.1016/j.pepo.2015.03.001

[3] Nuts, coconut water (liquid from coconuts) Nutrition Facts & Calories (self.com)

[4] Zulaikhah, Siti. (2019). HEALTH BENEFITS OF TENDER COCONUT WATER (TCW). International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. 10. 474-480. 10.13040/IJPSR.0975-8232.10(2).474-8.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj