Dla osoby dorosłej kwestia wydmuchiwania nosa wydaje się sprawą całkowicie oczywistą, prostą i jakże naturalną. Jednakże większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że nauczenie dziecka tej czynności wcale nie jest takie łatwe. U maluszka problem oczyszczenia nozdrzy rozwiążemy stosując specjalny aspirator, gdy jednak nasza pociecha nieco podrośnie przychodzi czas aby samodzielnie wydmuchiwała nosek. Tylko jak się zabrać do nauki? Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

Praktycznie rzecz ujmując około 2 roku życia dziecko powinno potrafić samodzielnie opróżniać nosek, choć zdania w tej kwestii są podzielone, bo niektórzy laryngologowie twierdzą, że maluchy powinny raczej tak jak to robią odruchowo wciągać katar gdyż silne dmuchanie może prowadzić do zapalenia ucha. W praktyce bywa bardzo różnie. Niektóre dzieci szybko uczą się tej prostej czynności, a inne jeszcze idąc do przedszkola, nie bardzo są w stanie ją ogarnąć.

Zobacz takżePrzewlekły katar u dzieci – co robić gdy nieżyt nosa nie ustępuje?

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos – sposoby

1. Naukę warto rozpocząć gdy dziecko jest zdrowe. Na początek musi ono zrozumieć czym jest dmuchanie, dlatego warto wykorzystać proste zabawy. Zdmuchujemy świeczki, letnie dmuchawce na łące czy drobniutkie kawałeczki papieru ze stołu. Następnie zabawa się zmienia i wykonujemy te same ćwiczenia ale teraz powietrze wydmuchujemy nosem.

2. Pozwól dziecku brać z siebie przykład. Większość maluchów z dużym zainteresowaniem przygląda się rodzicom w czasie codziennych czynności i z zaangażowaniem ich naśladuje. Warto wykorzystać to również w kwestii dmuchania nosa. Pokaż dziecku jak powinno się go prawidłowo oczyszczać, tłumacz dlaczego to ważne. U niektórych szkrabów z pewnością taka prezentacja wystarczy.

3. Sól fizjologiczna – zakrop nią nosek dziecka, dzięki temu zalegająca w nim wydzielina się rozrzedzi i łatwiej będzie ją usunąć. Weź dziecko na kolana, przygotuj chusteczkę jednorazową. Jedną dziurkę nosa zatykamy i prosimy dziecko żeby dmuchnęło, podobnie postępujemy w przypadku drugiej dziurki. To właśnie smarkanie z dwóch dziurek jednocześnie jest dla małych dzieci najbardziej niebezpieczne gdyż może doprowadzić do przejścia wydzieliny poprzez trąbkę słuchową do ucha wewnętrznego i zapalenia ucha.

4. Motywatory – chusteczki mogą być kolorowe, mogą się nawet znajdować na nich ulubione postaci z bajek dziecka, warto się w takie wyposażyć, bo nasza pociecha będzie zdecydowanie chętniej z nich korzystać. Sprawdzą się również niewielkie nagrody za wydmuchanie noska, np. małe naklejki, jednak warto wcześniej założyć specjalny zeszyt lub album gdzie dziecko będzie je wklejać aby nie pokryły w czasie kataru wszystkich mebli w mieszkaniu.

5. Zamiast aspiratora zacznij używać klasycznej gruszki, większość dzieci ich nie cierpi i zdecydowanie wolą nauczyć się wydmuchiwania nosa.

6. Przypominaj – jeśli u dziecka pojawi się katar należy mu często przypominać o konieczności wydmuchania noska. Samo będzie zapominać, małe dzieci nie odczuwają jeszcze takiej potrzeby oczyszczenia nosa jak osoba dorosła.

7. W czasie wizyty u pediatry wspomnij że dziecko nie nauczyło się jeszcze samodzielnie smarkać noska. Głośne wypowiedzenie takiej informacji przy dziecku może wywołać u niego zawstydzenie, a dodatkowo polecenie od lekarza może być skuteczniejsze niżeli te od rodziców.

8. Pokazuj dziecku w lusterku jak wygląda ze smarkami na twarzy aby zachęcić je do wydmuchania noska.

Czytaj również: Katar – powszechny nieżyt nosa u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj