fot. elements.envato.com

Glutamina – jej łacińska nazwa to Levoglutamidum (kwas glutaminowy), jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów (jest amidem kwasu glutaminowego).

Za co odpowiada L-Glutamina?

Głównie uczestniczy w syntezie puryn, prymidyn i wielu aminokwasów. Odzyskuje amoniak, przekształcając go z aminokwasu do postaci kwasu. Glutamina nie jest aminokwasem egzogennym (w żywych organizmach jest syntezowana z kwasu glutaminowego), musi być dostarczana w pożywieniu. Glutamina jest trzecim z kolei aminokwasem najczęściej występującym we krwi i mózgu człowieka (w mózgu występuje w ilości 10-15 razy większej niż w mózgu). Jest istotnym paliwem dla mózgu może być alternatywą w przypadku braku glukozy. Jest także neuroprzekaźnikiem inhibitorowym. Działa, jako prekursor kwasu gamma – aminomasłowego.

L-glutamina wywiera istotny wpływ na powstawanie wszystkich chorób wywołanych długotrwałym stresem (depresja, stany lękowe), wpływa też na odczuwanie bólu.

Osoby z obniżonym poziomem układu odpornościowego (układu immunologicznego), mają zwiększone zapotrzebowanie organizmu na glutaminę. Spadek stężenia glutaminy w organizmie, może być jednym z symptomów Aids.

Stosując dietę niskocukrową można uniknąć negatywnych jej skutków zużywając glutaminę.

Na co wpływa l-glutamina?

Stosowanie jej, poprawia ogólną sprawność umysłową organizmu, wpływa na ogólną poprawę nastroju, sprzyja koncentracji, polepsza procesy zapamiętywania, sprzyja skupieniu uwagi. Generalnie, jest środkiem pobudzającym funkcje umysłowe, pokonuje barierę krew – mózg, przekształcając się w kwas glutaminowy, który jest głównym paliwem dla naszego mózgu. Poprawia stan naszych jelit, ponieważ jest ważnym składnikiem tkanki łącznej układu jelitowego (badania dowiodły, że leczy tzw. zespół nieszczelnych jelit). Glutamina buduje i naprawia nasze mięśnie (jest najliczniejszym aminokwasem w mięśniach szkieletowych naszego organizmu). Tak zwane przetrenowanie, czyli zbytnie obciążenie układu mięśniowego, skutkuje większym zapotrzebowaniem na glutaminę. Stosując niskokaloryczną i niskocukrową dietę i uprawiając wysiłek fizyczny, przyjmując glutaminę, unikniemy degradacji mięśni.

Przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że w przypadku choroby alkoholowej, wskutek suplementacji glutaminą, następuje zmniejszenie głodu alkoholowego (działanie glutaminu na chemię mózgu). Glutamina jest bardzo cennym suplementem w przypadku choroby wrzodowej, gdyż, jako główny składnik wyściółki układu trawiennego, przyspiesza proces gojenia się wrzodów trawiennych. L – glutamina stabilizuje poziom glukozy we krwi oraz poprawia jego wartość. Tłumi działanie insuliny zapobiegając dalszemu spadkowi poziomu cukru we krwi. Przyczynia się do powrotu poziomu cukru do stanu normalnego stymulując uwalnianie glikogenu. Glukozamina konwertuje do cukrów, co skutkuje szybkim wytworzeniem energii. Wielu lekarzy twierdzi, że przyjmowanie glutaminy całkowicie eliminuje chęć przyjmowania węglowodanów. Już dawka 5-10 g glutaminy hamuje apetyt na słodycze. Osoby stosujące glutaminę zaobserwowały jej zbawienne działanie przy takich schorzeniach jak: wrzody żołądka, zapalenie okrężnicy, choroby jelita grubego, przy infekcjach drożdżycowych, zaburzeniach układu trawiennego, problemach z jelitami. Dodatkowo glutamina wspomaga serce oraz stanowi wsparcie w walce z rakiem.

Jedynie diabetycy powinni konsultować przyjmowanie glutaminy z lekarzem.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj