Jeśli właśnie zajrzałeś lub zajrzałaś do tego artykułu, to z pewnością interesuje cię pojęcie „encefalopatia”. Chcesz wiedzieć czym się objawia, jakie są przyczyny i poznać rodzaje tego schorzenia? Postaraliśmy się zebrać w tym tekście kilka najważniejszych informacji, które warto znać!

Co to jest encefalopatia?

Encefalopatia to termin, który określa trwałe lub przewlekłe uszkodzenie mózgu. Jego przyczyn może być wiele i są bardzo zróżnicowane. Ogólnie schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami zdolności ruchowych, które często połączone są także ze stratą zdolności intelektualnych. Choroba ta może być wrodzona lub nabyta. Najczęstszymi przyczynami wrodzonej encefalopatii są schorzenia okołoporodowe jak ucisk czy uszkodzenie powłok skórnych albo infekcje płodowe i wahania ciśnienia wewnątrzmacicznego.  Encefalopatię można nabyć w wyniku urazu, nagłego wzrostu ciśnienia czy na tle problemów metabolicznych.

Do najczęściej wyróżnianych rodzajów encefalopatii zaliczamy encefalopatię pourazową oraz wątrobową.

Ile trwa encefalopatia wątrobowa?

Zacznijmy może od tego, czym jest encefalopatia wątrobowa. Należy ona do schorzeń metabolicznych, w wyniku których zła praca wątroby wywołuje zaburzenia neurologiczne. W tym stanie wątroba zaczyna źle pracować zazwyczaj pod wpływem toksyn obecnych we krwi, które mają zły wpływ na tkankę nerwową. Jak wiadomo główną rolą wątroby jest oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji. Jeśli wiec przestaje ona prawidłowo funkcjonować, może to skutkować chorobami różnych układów, a jednym z nich jest właśnie układ nerwowy. Zazwyczaj encefalopatia wątrobowa objawia się wahaniami osobowości i zaburzeniami poznawczymi, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić też do śpiączki. Leczenie tego typy encefalopatii polega na pozbyciu się wszelkich czynników wywołujących złą pracę wątroby albo ustabilizowaniu ilości amoniaku we krwi pacjenta. Dzięki temu pobudza się metabolizm do pracy.

Trudno jest określić jednoznacznie, ile trwa encefalopatia wątrobowa, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim stadium została wykryta. W stadium wczesnym jest możliwość odwrócenia jej skutków i wyleczenia. W postaci przewlekłej rokowanie nie są już najlepsze, gdyż zazwyczaj związane są z marskością wątroby. Wiąże się to z długotrwałym lub dożywotnim przyjmowaniem odpowiednich leków.

Encefalopatia pourazowa

Jak sama nazwa wskazuję tego typu encefalopatia pojawia się w wyniku urazu głowy. Może rozwijać się przez wiele lat od urazu, nie dając o sobie znać aż do momentu wystąpienia poważnych skutków i zmian w mózgu. Pierwsze objawy encefalopatii pourazowej to silny ból głowy, problemy ze snem, ataki paniki i agresji, problem z mową i koncentracją, depresja oraz problemy z mową i utrzymaniem równowagi. W najostrzejszej fazie choroba ta objawia się silną depresją, apatią, otępieniem oraz myślami samobójczymi.

Przykrą wiadomość stanowi, że na encefalopatię pourazową brak odpowiedniego leku. Można łagodzić jej objawy za pomocą odpowiedniej diety oraz utrzymania balansu hormonalnego, wodnego oraz elektrolitowego. Jeśli jesteś więc narażony lub narażona na możliwość urazu głowy, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i w razie potrzeby od razu reaguj na niepokojące cię objawy!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj