Półpasiec jest ostrą chorobą wirusową, która występuje u dzieci nawet 10 razy rzadziej niżeli u osób dorosłych. Na jego wystąpienie narażone są przede wszystkim dzieci, które przebyły ospę wietrzną w okresie niemowlęctwa lub cierpią na schorzenia powodujące ciężkie upośledzenia odporności takie jak AIDS, białaczki czy rozsiane nowotwory.

Jakie objawy półpaśca u dzieci można zaobserwować?

Półpasiec to schorzenie o dość indywidualnym przebiegu. Może występować w różnym stopniu nasilenia i w odmiennych postaciach.

W pierwszych etapie choroby dochodzi do znacznego pogorszenia samopoczucia, bólów głowy oraz wzrostu temperatury ciała (gorączka przy półpaścu nie musi być bardzo wysoka).

Zobacz także: Półpasiec – jak skutecznie z nim walczyć

W następnym etapie dziecko zaczyna robić się silnie przeczulone na dotyk i pojawiają się rozmaite formy nadwrażliwości skóry (choroba atakuje nerwy czuciowe). Pojawia się silny ból w jednej połowie ciała, w obrębie zajętego przez chorobę nerwu. Dodatkowo może pojawiać się pieczenie, silny świąd, w którym nie przyniesie ulgi drapanie, gdyż nie wynika ze skóry tylko z nerwów. Może pojawić się również uczucie mrowienia i drętwienia.

Po 2-3 dniach od momentu pojawienia się bólu na skórze dokładnie w bolesnym miejscu ujawnia się charakterystyczna wysypka ospowa, która jest najbardziej charakterystycznym objawem półpaśca u dzieci. Stanowi ona podstawę postawienia prawidłowego rozpoznania choroby. Grudki, pęcherze i krosty wyglądają identycznie jak w przypadku wiatrówki, jednak ich pojawienie ogranicza się do konkretnego zajętego obszaru ciała.

Pęcherze, gdy pękają, mogą przechodzić w owrzodzenia i nadżerki, które nawet dla osoby dorosłej są niemal nie do zniesienia pod względem bólowym, a dla dziecka będą jeszcze bardziej dokuczliwe. Warto więc dbać o odpowiednie pielęgnowanie skóry.

W kolejnym etapie miejsca, gdzie znajdują się zmiany, pokrywają się strupami, które odpadając, mogą pozostawiać niewielkie, płytkie blizny, jak również odbarwienie lub przebarwienia skóry.

Choroba zwykle jest leczona objawowo z dodatkiem zalecanych przez lekarza leków o działaniu przeciwwirusowym. Po upływie 2-3 tygodni mija całkowicie i nigdy nie powinna już wrócić. U niektórych osób pojawia się neuralgia półpaścowi, która charakteryzuje się występowaniem objawów neurologicznych przez miesiące lub lata po wyleczeniu tej jednostki chorobowej.

Czytaj również: Domowe sposoby na półpaśca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj