Gonioskopia, czyli badanie kąta przesączania, to badanie często stosowane w okulistyce, głównie w diagnostyce jaskry. Kąt przesączania jest odpowiedzialny za prawidłowy odpływ cieczy wodnistej, a co za tym idzie, utrzymanie optymalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli odpływ cieczy wodnistej jest ograniczony z powodu zwężenia albo zamknięcia kąta przesączania, ciśnienie w gałce ocznej rośnie, co może powodować poważne problemy.

Gonioskopia – kiedy wskazane jest przeprowadzenie badania kąta przesączania?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia gonioskopii jest jaskra. Badanie wykonuje się także u pacjentów z nadciśnieniem ocznym. Przeprowadzenie badania kąta przesączania jest zalecane także po urazach gałki ocznej, w wyniku, których mogło dojść do uszkodzenia kąta przesączania. Poza tym, gonioskopia jest wykonywana w czasie trwania zabiegów laserowych lub chirurgicznych przeprowadzanych na oku pacjenta, w celu uwidocznienia kąta przesączania. Badanie jest wykonywane także w celu kontroli postępów leczenia.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania kąta przesączania?

Badania kąta przesączania nie powinno się wykonywać u pacjentów, u których stwierdza się stan zapalny obejmujący rogówkę lub spojówkę. W takiej sytuacji zaleca się całkowite wyleczenie stanu zapalnego, a dopiero później pacjent może być dopuszczony do gonioskopii.

Jak przygotować się do badania kąta przesączania?

Przed przeprowadzeniem gonioskopii konieczne jest dokładne zmycie makijażu. Jeśli badana osoba nosi soczewki kontaktowe, przed badaniem musi je zdjąć. Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, chorobach, na które się cierpi, przyjmowanych lekach oraz alergiach, szczególnie na środki znieczulające.

Na czym polega badanie kąta przesączania?

Badanie kąta przesączania jest przeprowadzane za pomocą aparatu zwanego gonioskopem. Aparat jest złożony z zestawu soczewek. Rozróżnia się kilka typów gonioskopu, które różnią się między sobą ilością, rodzajem i układem zastosowanych soczewek. Dzięki gonioskopowi możliwa jest ocena drogi odpływu cieczy wodnistej w dużym powiększeniu. W czasie badania lekarz określa przede wszystkim szerokość kąta przesączania, ale także jego strukturę i miejsce przyczepu tęczówki.

Jak przebiega gonioskopia?

Przed badaniem kąta przesączania oko pacjenta jest znieczulane, ponieważ gonioskop jest przykładany bezpośrednio do gałki ocznej. Po znieczuleniu badanego oka, pacjent opiera podbródek o podstawkę gonioskopu. Na gałkę oczną badanego oka nakładana jest niewielka ilość specjalnego żelu, a następnie przykłada się do oka gonioskop. Drugim okiem pacjent patrzy przed siebie albo podąża wzrokiem za przedmiotem wskazywanym przez lekarza. Ważne jest, aby podczas badania nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie cofać głowy i wykonywać polecenia specjalisty. Badanie trwa zazwyczaj około 10 – 15 minut, a wynik jest dostępny bezpośrednio po zakończeniu gonioskopii. Po badaniu możliwe jest uczucie zamglonego, niewyraźnego widzenia, co jest spowodowane nałożeniem żelu niezbędnego podczas badania. Uczucie to po pewnym czasie samoistnie mija. Po badaniu kąta przesączania może wystąpić również zaczerwienienie oka albo uczucie, że ma się pod powieką ciało obce. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ w czasie bezpośredniego przyłożenia aparatu do gałki ocznej zostaje ona podrażniona. W większości sytuacji, badanie kąta przesączania jest w pełni bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Jeśli dolegliwości takie jak zaczerwienienie czy ból oka nie ustąpią po dobie od przeprowadzenia badania, albo w oku pojawi się wydzielina ropna, należy skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj