fot. elements.envato.com

Cyklodiatermia jest to zabieg operacyjny, stosowany w okulistyce. Podczas zabiegu operacyjnego wykorzystywany jest prąd, którym oddziaływuje się na ciało rzęskowe. Zabieg ma na celu zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, co skutkuje obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego (w wyniku procesu anemizacji naczyń krwionośnych ciała rzęskowego). Zabieg ten nosi nazwę cyklokoagulacji. Cyklokoagulacja jest stosowana np. w leczeniu takich schorzeń okulistycznych jak jaskra (glaukoma).

Nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego oczu jest przyczyną niszczenia i zanikania nerwu wzrokowego. Taka sytuacja nie leczona prowadzi do ślepoty. Do grupy zabiegów cyklodestrukcyjnych (obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe) należą: cyklofotokolagulacja, cyklodiatermia i cyklokrioterapia. Po raz pierwszy przeztwardówkowa cyklodiatermia została wykonana w 1932 roku przez lekarza okulistę Weve.

Cyklodiatermia – jakie są wskazania do wykonania badania?

Cyklodiatermię stosuje m.in. się w leczeniu jaskry. Ten okulistyczny zabieg operacyjny polega na działaniu laserem poprzez twardówkę na ciało rzęskowe, co powoduje anemizację jego naczyń krwionośnych.

Jaskrę dzielimy na pierwotną i wtórną. Choroba jaką jest jaskra wtórna może się ujawnić w szeregu innych chorób takich jak:

  • stany zapalne oka
  • choroby soczewki
  • cukrzyca
  • urazy oka
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroba zakrzepowa
  • zespół Sturge’a- Webera

Jeśli zawodzą wszystkie inne metody poprawiające odpływ cieczy wodnistej, lub zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe takie jak np. leczenie farmakologiczne, dopiero wtedy stosowana jest cyklodiatermia. Do zastosowania leczenia, poprzez zabieg cyklodiatermii dochodzi również w sytuacji, gdy inne metody leczenia jaskry obciążone są zbyt dużym ryzykiem powikłań.

Cyklodiatermia – jak należy przygotować się do zabiegu?

Właściwe przygotowanie się do zabiegu cyklodiatermii, polega na wykonaniu szeregu badań okulistycznych, do których należą takie badania jak:

  • perymetria, badanie pola widzenia
  • tonometria, zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • tonografia, badanie, które określa odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej

Jak przebiega cyklodiatermia?

Zabieg ten, z reguły wykonywany jest w specjalistycznej klinice okulistycznej. Lekarz rozpoczyna zabieg cyklodiatermii od zastosowania znieczulenia miejscowego, aby pacjent podczas wykonywania zabiegu nie odczuwał bólu. Pomimo tego pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać niewielkie kłucie. Lekarz przy pomocy cienkiej elektrody przebija się do twardówki, żeby dostać się do ciała rzęskowego. Następnie stosuje się prąd, aby przy jego pomocy spowodować obkurczenie (anemizację) jego naczyń krwionośnych. Po zakończonym zabiegu pacjent może mieć osłabioną ostrość widzenia tzw. rozmyty obraz. Przez pewien okres czasu może występować podrażnienie oka.

Cyklodiatermia – możliwe powikłania

Po wykonaniu zabiegu cyklodiatermii, może wystąpić hipotonia, spadek ostrości widzenia oraz wylewy krwi do ciała szklistego. Między innymi z tych powodów cyklodiatermia zostaje coraz częściej zastępowana cyklokrioterapią. Cyklokrioterapia polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zastosowanie niskiej temperatury. Jest to zabieg operacyjny o wiele bezpieczniejszy z mniejszym ryzykiem powikłań oraz bardziej przewidywalny w wynikach.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj