Artykuł sponsorowany

Opieka nad osobą starszą wymaga nie tylko zaangażowania, ale również odpowiedniej wiedzy. Świadomość zmian psychofizycznych, jakie zachodzą w organizmie osoby starszej, pozwoli lepiej zrozumieć jej potrzeby, a także właściwie przygotować się do współpracy z seniorem. Kampania Społeczna „Zrozumieć Starość”, która ruszyła w lutym 2018 roku, ma na celu przybliżenie sytuacji osób starszych, a także podpowiada, jak można wesprzeć seniorów, którzy na tym wyjątkowym etapie życia wymagają szczególnej wrażliwości ze strony otoczenia. Jednym z projektów zrealizowanych w ramach kampanii jest obszerny poradnik o takim samym tytule, stanowiący kompendium wiedzy dla rodzin i opiekunów osób starszych. Poniżej szczegóły dotyczące tego, co można w nim znaleźć.

„Zrozumieć starość” logiczna struktura

Poradnik składa się z czterech części, z których każda jest poświęcona innej sferze życia osoby starszej. Części są podzielone na tematy, dzięki czemu w szybki i prosty sposób można znaleźć informacje na temat interesującego nas zagadnienia.

  • Część I – stanowi swoiste wprowadzenie, w którym można przeczytać o ogólnych zmianach (fizjologicznych i psychologicznych), jakie zachodzą w organizmie osoby starszej, a także jakie mają one przełożenie na codzienne funkcjonowanie. Poruszono także temat emocjonalnych potrzeb seniorów, a także tego, jak ważną rolę odgrywa wsparcie ze strony rodziny oraz opiekunów.
  • Część II – można w niej znaleźć szczegółowe informacje o chorobach wieku starczego. Zostały one podzielone ze względu na miejsce, które dotykają, a więc m.in. choroby układu oddechowego, kostno-stawowego, krążenia itp. Przedstawiono również przyczyny, objawy, a także skutki opisanych schorzeń.
  • Część III – wraz z powyższą częścią stanowią najobszerniejszy fragment poradnika. Porusza ona tematykę czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych, która z punktu widzenia opiekunów i rodziny jest prawdopodobnie najistotniejsza. Przedstawiono w niej, jak wygląda opieka nad człowiekiem po przebytych operacjach, na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna, a także jak powinny wyglądać diety przy różnych schorzeniach. W ostatnim podrozdziale tej części przedstawiono różne techniki terapeutyczne takie jak np. muzykoterapia czy ergoterapia.
  • Część IV – przedstawia różne formy pomocy seniorom, zarówno te prywatne, jak i publiczne (np. zakłady opiekuńczo-lecznicze). Omówiono również finansowe formy wsparcia, z jakich mogą skorzystać osoby starsze i ich rodziny.

O autorach

Ten obszerny poradnik powstał dzięki współpracy ekspertów z różnych instytucji – fundacji na rzecz osób starszych, placówek edukacyjnych, uczelni wyższych oraz firmy, która zajmuje się profesjonalną rekrutacją opiekunek do osób starszych. Konsultacja merytoryczna poradnika odbyła się dzięki zaangażowaniu lekarzy z zakresu neurologii i geriatrii, a także terapeuty zajęciowego. Wszystko po to, by osoby sprawujące opiekę nad seniorami, miały na wyciągnięcie ręki rzetelne źródło wiedzy na temat wieku starczego i związanych z nim przypadłości. Informacje z zakresu medycyny, rehabilitacji, opieki społecznej i terapii, z pewnością są niezbędne podczas opieki nad seniorem w domu i nie tylko.

Jeżeli chcesz zapoznać się z treścią poradnika i materiałem video odnośnie jego utworzenia, zajrzyj na: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/news-poradnik-dla-opiekunow-seniorow-wideo-z-programu-pytanie-na-sniadanie/. Jest to wersja, gotowa do odczytu online, a także możliwa do pobrania w formacie PDF.

Zobacz także: Starzenie się skóry – przyczyny, objawy i jak możemy mu skutecznie zapobiegać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj