Pary, które nie planują dziecka, ale chcą współżyć, mają do wyboru wiele możliwości antykoncepcji. Najpopularniejsze to prezerwatywa i tabletki, ale mogą również sięgnąć np. po zastrzyk antykoncepcyjny. Czy warto zainteresować się tą metodą i jak to działa?

Na czym polega zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny to typ antykoncepcji hormonalnej, który stanowi alternatywę dla tabletek oraz plastrów antykoncepcyjnych. W Polsce na ten moment jest dostępny tylko jeden typ – zastrzyk Depo – Provera. Podawany jest domięśniowo, w te części ciała w które zazwyczaj podaje się zastrzyki, czyli ramię, pośladek, rzadziej biodro. Tym sposobem wprowadzany jest do naszego organizmu hormon progestagen. Działa on dwojako. Po pierwsze, hamuje owulację, czyli kluczowy proces dla zapłodnienia. Po drugie, utrudnia dostęp plemnikom do żeńskich dróg rodnych  poprzez zwiększenie gęstości śluzu w macicy.

Zastrzyk antykoncepcyjny nie jest zalecany wszystkim kobietom, dlatego konieczna jest rozmowa z ginekologiem. Zastrzyku nie powinny stosować np. osoby, które mają nadciśnienie, a także choroby układu krążenia. Nie powinny go przyjmować również osoby, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia zatorów lub zakrzepicy.

Wady i zalety

Chyba nikt nie lubi zastrzyków, ale jest kilka powodów dla których warto się mu poddać. Przede wszystkim, to co najważniejsze w antykoncepcji – wysoka skuteczność. Według wskaźnika Pearla jest to nawet 0,2 – 0,5; a więc prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest naprawdę niewielkie. Szczególnie jeśli porównamy do prezerwatywy, której wskaźnik szacuje się pomiędzy 2 a 7, czyli na 100 par używających tej metody w ciągu roku od 2 do 7 kobiet zaszło w ciążę. Ważne jest, aby dostać zastrzyk antykoncepcyjny w okresie pierwszych 5 dni cyklu menstruacyjnego.

Zaletą zastrzyku antykoncepcyjnego jest zdecydowanie również to, że przyjmuje się go tylko raz na 3 miesiące. To duże ułatwienie w porównaniu chociażby do tabletek antykoncepcyjnych o których codziennie trzeba pamiętać. Nie martw się, nie musisz aplikować sobie zastrzyku sama! Wykonuje to za Ciebie lekarz lub pielęgniarka w przychodni. Inne zalety to również niska cena, szczególnie w porównaniu do np. tabletek. Plusem jest również to, że ta metoda nie jest szkodliwa dla wątroby. W czasie działania zastrzyku nie odczuwa się również tak bardzo bólu menstruacyjnego.

Tak jak wszystkie metody antykoncepcyjne, zastrzyk ma również swoje wady i mogą występować skutki uboczne. Niestety, przyjmując hormonalne środki zazwyczaj trzeba być przygotowanym m.in. na zwiększenie naszej wagi, a także zmiany nastroju. Czasami kobiety mogą również odczuwać bóle głowy. Można również zauważyć zwiększone wypadanie włosów, mniejszy popęd seksualny, a także suchość pochwy. Niektóre kobiety mogą być zaniepokojone ewentualnym brakiem miesiączki. Jeśli para planuje mieć dziecko to musi być przygotowana na to, że płodność może wrócić dopiero po ok. 10 miesiącach.

Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny jest jedną z najtańszych metod zapobiegania ciąży na rynku. Za jeden zastrzyk zapłacimy tylko 40 zł i jest to wydatek na 3 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj