Ospa wietrzna, potocznie zwana wiatrówką jest jedną z powszechniejszych chorób wieku dziecięcego. Obecnie coraz więcej maluchów jest na nią zaszczepionych, jednak mimo wszystko zdecydowanie lepiej przejść ją w dzieciństwie niż zarazić się, gdy będziemy dorośli, gdyż przebieg będzie lżejszy u dzieci. Absolutnie nie polecamy zarażania dzieci specjalnie, gdyż może się okazać, że u naszej pociechy przebieg będzie ciężki i związany z groźnymi powikłaniami.

Gdy raz zarazimy się ospą, to po jej przechorowaniu w naszym organizmie pozostaje uśpiony wirus, który może uaktywnić się pod postacią półpaśca. Nasze babcie mawiały „ospy nie wolno przeziębić” – tyczy się to również innych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, a o co chodzi? O to, że dziecko np. właśnie z ospą powinno pozostać w domu, unikać przeciągów i odpoczywać. Złapanie dodatkowej infekcji może skutkować pojawieniem się groźnych powikłań. Jeśli chcemy ich uniknąć, zadbajmy o otoczenie naszego dziecka i nie wychodzimy z nim z domu, dopóki pęcherze nie zmienią się w strupy. W ten sposób dziecko nie zarazi również swoich kolegów i koleżanek.

Odpoczynek w łóżku

Dziecko nie musi leżeć w łóżku przez cały czas trwania choroby, która może utrzymywać się nawet 14 dni. Jednak, na samym początku, gdy zauważymy pierwsze objawy i gorączkę sięgającą 40 stopni może być koniecznością. Gdy gorączka spadnie, ale dziecko nadal jest chore, to do końca leczenia warto nie wychodzić na zewnątrz, gdyż organizm malucha jest silnie osłabiony za sprawą oddziaływania wirusa.

Pamiętajmy również, że pokój, w którym przebywa chore dziecko, powinien być regularnie wietrzony raz lub nawet dwa razy w ciągu dnia. Oprócz tego pościel i piżama dziecka powinny być często zmieniane, gdyż w czasie gorączki i długotrwałego leżenia intensywnie się poci, co może sprawiać, że będą rozwijać się na materiale bakterie, które prowadzą do zakażeń skóry.

Zobacz także: Ospa wietrzna – czyli wszystko o popularnej u dzieci wiatrówce

Ospa a powrót do szkoły lub przedszkola

Najczęściej lekarz zaleca, aby dziecko powróciło do szkoły lub przedszkola po upływie 2 tygodni od momentu pojawienia się pierwszych objawów ospy. Pamiętajmy jednak, że choroba zakaźna wymaga kontroli, konieczne jest więc udanie się do pediatry i sprawdzenie, czy nasze dziecko jest już zdrowe.

Dziecko zaraża rówieśników jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy i zmiany na skórze, i to właśnie dlatego ospa tak silnie się rozprzestrzenia pośród dzieci. Przestaje natomiast zarażać, gdy wszystkie krosty i pęcherze zmienią się w strupy.

Ospie można zapobiegać, szczepiąc dziecko. Jest ono bezpłatne dla dzieci uczęszczających do żłobków po okazaniu specjalnego zaświadczenia. Rodziców pozostałych maluchów obowiązuje odpłatność. Szczepienie nie daje całkowitej pewności, że dziecko nie zachoruje, jednak jeśli dojdzie do zarażenia się ospą, to objawy będą zdecydowanie łagodniejsze, a choroba szybko minie i dziecko będzie się lepiej czuło niż nieszczepieni rówieśnicy.

Czytaj również: Jak pozbyć się ospy wietrznej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj