Rosnąca popularność zdrowego stylu odżywania się powoduje, że do łask powraca wiele zapomnianych na lata warzyw oraz owoców. Z pewnością do grupy tej zaliczyć trzeba jarmuż, którego liczne właściwości lecznicze oraz bogate wartości odżywcze stawiają go w czołówce najzdrowszych warzyw ogólnodostępnych na rynku.

Warzywo to przez wiele lat w Polsce służyło jedynie jak ozdoba, ale na całe szczęście jego zbawienne właściwości zdrowotne z roku na rok zyskują nowych zwolenników. Jarmuż zaliczany jest do jednej z odmian kapusty warzywnej. Ciekawostką jest to, że nawet we wzmiankach z czasów starożytnych warzywo to nie występuje w formie dzikiej. Przyjmuje się więc, że od zawsze była to krzyżówka warzyw z rodziny kapustowatych. Przez okres średniowiecza jarmuż królował na stołach i z pewnością był jedną z najpopularniejszych zielonych roślin jadalnych. Warzywo to uprawia się głównie w Środkowej oraz Północnej Europie, a także Azji i Ameryce Południowej. Zaletą upraw jarmużu jest jego zdolność asymilacji w różnych rodzajach gleb oraz fakt, że jest odporny na wiele chorób atakujących warzywa z rodziny kapustowatych. Jarmuż jest znakomitym źródłem żelaza, zawiera cenne przeciwutleniacze, a także wiele witamin oraz minerałów, które powinny znajdować się w codziennej diecie. Co warto jeszcze wiedzieć o tym warzywie i kto w szczególności powinien umieścić je w swoim jadłospisie?

Skład

Jarmuż jest zaliczany do grupy warzyw o bardzo drogocennych właściwościach zdrowotnych biorących się z jego unikalnego składu zawierającego unikalną kompozycję mikro- oraz makroskładników. 100 gram surowego jarmużu to wartość energetyczna około 50 kcal. Ta sama ilość warzywa zawiera 4.28 gram białka, około 1 gram tłuszczu, 8.75 gram węglowodanów, a także 3.6 gram błonnika. Jeżeli chodzi o witaminy to w 100 gramach jarmużu znajduje się 120 mg witaminy C, 0.11 mg tiaminy, 0.13 mg ryboflawiny, 1 mg niacyny, 705 µg witaminy K, około 10000 IU witaminy A, 141 µg kwasu foliowego oraz 0.271 mg witaminy B6. Jarmuż to również bogactwo różnorodnych pierwiastków, bez których prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów w ludzkim organizmie nie byłoby możliwe. 100 gram tego warzywa zawiera 150 mg wapnia, prawie 500 mg potasu, 92 mg fosforu, 47 mg magnezu, 38 mg sodu, 0.6 mg cynku oraz około 1.5 mg żelaza.

Jarmuż na krew

W składzie mineralnym jarmużu przede wszystkim rzuca się w oczy wysoka zawartość potasu. Pierwiastek ten bardzo pozytywnie wpływa na krew oraz cały krwiobieg, ponieważ obniża ciśnienie krwi, powoduje wydalanie z organizmu nadmiaru sodu, a także udrażnia naczynia krwionośne ze złogów oraz zakrzepów. Warto również wspomnieć, że występująca w jarmużu witamina K znakomicie wpływa na poprawę krzepliwości krwi, co jest szczególnie ważną funkcją w przypadku osób zmagających się z cukrzycą. Regularne spożywanie jarmużu może przyczynić się również do obniżenia poziomego złego cholesterolu we krwi, a także do obniżenia masy ciała poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Za wszystkie te funkcje odpowiedzialny jest zawarty w jarmużu błonnik. Warzywo to może również być spożywane bez ograniczeń przez diabetyków, ponieważ charakteryzuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym wynoszącym IG=15.

Jarmuż a nowotwory

Jak wszystkie warzywa z rodziny kapustowatych tak i on cechuje się wysoką zawartością antyoksydantów w naturalny sposób neutralizujących wolne rodniki. Główną rolę odgrywa tutaj sulforafan, który może radykalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, prostaty, okrężnicy, jajników czy piersi. Warto jednak zapamiętać, że najsilniejsze działanie antynowotworowe wykazuje jarmuż spożywany na surowo.

Jarmuż na wzrok

Jarmuż należy do grupy warzyw zawierających sporą dawkę β-karotenu. Związek ten przyczynia się do produkcji witaminy A, która to wpływa na zachowanie zdrowych oczu.

Zobacz także: Seler naciowy – wartości odżywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj