Szałwia lekarska zaliczana jest to ziół leczniczych o bardzo pożądanych właściwościach. Jej łacińska nazwa brzmi Salvia officinalis co oznacza leczyć lub ratować. Już od wieków leczyło ludzi z wielu schorzeń – nic więc dziwnego, że właśnie to ziele zostało tak nazwane. Lecznicze właściwości szałwii znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Czym zatem jest szałwia, jak ją stosować oraz jakie ma właściwości lecznicze?

Szałwia lekarska to gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z okolic Morza Śródziemnego – głównie Włochy, Grecja oraz Albania. Oczywiście roślina ta rośnie tam z powodzeniem do dzisiaj, ale skutki globalizacji spowodowały, że została ona rozsiana po wielu innych krajach na całym świecie, gdzie rośnie zarówno dziko jak i jest hodowana. Przez klasyfikatorów, szałwia określana jest mianem półkrzewu. Rośnie głównie na mocno nasłonecznionych zboczach – często wśród skał, a także na wilgotnych glebach bogatych w wapń. Z historycznego punktu widzenia, szałwia stosowana była już przez starożytnych Greków oraz Rzymian, którzy po części uznawali ją za roślinę magiczną. W tamtych czasach używana była głównie do leczenia chorób związanych ze wzrokiem oraz pamięcią, a także na ukąszenia jadowitych gadów. W okresie średniowiecza szałwia z powodzeniem wykorzystywana była w leczeniu gorączki, przeziębienia, padaczki oraz na niektóre choroby układu pokarmowego. Z różnych przesłanek dowiedzieć się można, że roślina ta stosowana była także jako afrodyzjak, a często zbiorom szałwii towarzyszyły specjalne rytuały.

Właściwości

Swoją wyjątkową popularność zawdzięcza bardzo dużej ilości kwasów organicznych, karotenu, wapnia, magnezu, żelaza, sodu, witamin A, B, C oraz tak pożądanych garbników. Wszystkie te związki oraz pierwiastki bardzo pozytywnie wpływają na ogólny wygląd oraz na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Należy również wspomnieć, że szałwia bardzo pozytywnie wpływa na procesy trawienne, na pielęgnację skóry, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodzi podrażnienia oraz pomaga w problemach nadmiernej potliwości skóry. Według przeprowadzonych badań, napar z szałwii ma zbawienny wpływ na koncentrację, redukuje stres oraz koi nerwy. Co ciekawie, ziele to przyczynia się również do poprawy kondycji u osób chorych na chorobę Alzheimera.

Szałwia na przeziębienie

Olejki eteryczne oraz tanina, które zawarte są w szałwii sprawiają, że leczenie wszelkich zakażeń jest bardzo efektywne. Zaliczane do tego są infekcje górnych dróg oddechowych jak zapalenie gardła czy wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne. Szałwia powoduje również reakcję wykrztuśną – co pożądane jest szczególnie w przypadku zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Szałwia na trawienie

Zbawienny wpływ na problemy z procesami trawiennymi niesie spora ilość garbników, które zawarte są w szałwii. Udowodniono, że picie naparu z tego ziela po jedzeniu wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych oraz żółci, które jak wiadomo są niezbędne do prawidłowego trawienia nawet dosyć tłustych pokarmów. Regularne picie zaparzonej szałwii obniża poziom cukru we krwi.

Szałwia na potliwość

W dzisiejszych czasach sporo osób, a zwłaszcza kobiet, boryka się z problemami związanymi z tarczycą. Częstym skutkiem nadczynności tego gruczołu jest nadmierna potliwość skóry. Jak się okazuje, zawarte w szałwii garbniki pomagają skutecznie walczyć z tym problemem. Zazwyczaj w takich przypadkach zalecane są napary z szałwii lub kąpiel z dodatkiem ekstraktu z tego ziela. Przy nadmiernej potliwości stóp można również dodatkowo moczyć je w miękkiej wodzie z dodatkiem szałwiowego wyciągu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj