Pokrzywa w dzisiejszych czasach jest odrobinę zapomnianym zielem leczniczym, a przez wielu uważana jedynie jako zbędny chwast. Od wieków uważana była przez ludzi za magiczną roślinę – zarówno z powodu bolesnych bąbli jakie pojawiały się na skórze po poparzeniu, ale również dzięki jej niezwykłym właściwościom leczniczym. Wzmianki o niej znaleźć można już w mitologii rzymskiej, w której to poświęcona była bogini Wenus i traktowana była jako afrodyzjak. Pokrzywa zaliczana jest do rodziny roślin pokrzywowatych (łac.Urticaceae) i występuje dziko praktycznie na każdym kontynencie. Rośnie zazwyczaj w na wilgotnej oraz mocno zarośniętej glebie, a także na siedliskach ruderalnych. Zastosowanie pokrzywy jest bardzo szerokie, począwszy od kosmetologii, poprzez medycynę naturalną, a kończąc na włókiennictwie. Co warto zatem wiedzieć o tej niedocenionej, ale niezwykłej roślinie?

O zbawiennych właściwościach pokrzywy pisał już w starożytności m.in. Hipokrates, a w średniowieczu zachwalała ją również znana Hildegarda z Bingen. Wiek XIX przyniósł niestety zapomnienie dla tej rośliny, która była uważana za pokarm jedynie dla najuboższych. Ponownie zyskała ona popularność w XX wieku, kiedy to rozwijająca się technologia pozwoliła na badania właściwości pokrzywy. Wtedy to okazała się na tyle cenna, że stosowana była podczas I oraz II wojny światowej. Pokrzywa zwyczajna jest bogata w różnego rodzaju witaminy i minerały. Zaliczyć można do nich witaminy A, C, K oraz B2, a także takie pierwiastki jak fosfor, żelazo, potas, magnez, jod oraz sód. Pokrzywa działa również moczopędnie co wskazane jest przy różnych chorobach nerek. Przyczynia się również do wydalania zbędnych i szkodliwych substancji.

Napar z pokrzywy – właściwości lecznicze

W formie spożywczej stosowana jest najczęściej w postaci zaparzanych naparów. Można go przyrządzać zarówno z suszonych listków jak i z tych świeżo zerwanych. Zbawiennym działaniem picia naparów z pokrzywy jest regulacja całego układu pokarmowego. Mowa tutaj o usuwaniu zbędnych złogów żółciowych, które bardzo często powodują dyskomfort trawienny. Jest to również zaletą z punktu widzenia odchudzania. Świeża oraz suszona pozytywnie wpływa także na regulację pracy wątroby, trzustki oraz jelit przez co zalecana jest przez lekarzy medycyny naturalnej na całym świecie. Zawarty w niej wapń oraz krzem wpływa na utrzymanie kości oraz stawów w dobrej kondycji.

Wpływ pokrzywy na krew

Według badań przeprowadzonych w XX wieku, regularne picie naparu z pokrzywy oraz spożywanie jej na surowo (np. w sałatkach) wpływa na produkcję czerwonych krwinek. Z tego właśnie powodu pokrzywa stosowana jest w przypadkach anemii oraz osłabienia związanego z niedoborem żelaza. Wykazano również jej wpływ na spadek poziomu cukru we krwi.

Zastosowania zewnętrzne

Dzięki właściwościom bakteriobójczym pokrzywa znalazła zastosowanie w  leczeniu wielu dolegliwości skórnych. Zaliczyć do nich można ropnie, czyraki oraz trądzik, które leczy się za pomocą specjalnych okładów z liści pokrzywy. Wykazano również pozytywny jej wpływ na choroby skóry głowy – łupież lub wypadanie włosów. Częstym zastosowaniem wyciągu z liści pokrzywy są również różnego rodzaju płukanki do ust, które są zalecane przez specjalistów głównie w przypadku zapalenia dziąseł.

Zapobieganie nowotworom

Pokrzywa zwyczajna jest bogatym źródłem krzemu, który w codziennym jedzeniu występuje niestety w ubogich ilościach. Krzem jest również niestety bardzo słabo przyswajalny przez ludzki organizm, a jego niedobór może przyspieszać rozwój komórek nowotworowych. Właśnie z tego powodu osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka powinny w swojej diecie umieścić pokrzywę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj