fot. elements.envato.com

Wina różowe to trunki o świeżym, bogatym wachlarzu owocowych aromatów, idealnie nadające się do picia w czasie letnich upałów. Wina te świetnie sprawdzają się jako towarzystwo do lekkich dań (w tym przystawek). I co równie ważne wina różowe, w porównaniu z czerwonymi, można pić w większych ilościach bez przykrych konsekwencji.

Różowe wina, jak wskazuje nazwa posiadają różową barwę oraz walory smakowe wina białego i czerwonego – błędne jest jednak myślenie, że wino to powstaje z połączenia wina czerwonego i białego. Wina powstają bowiem z czarnych winogron (tak samo jak wino czerwone), jednak metoda jego wytwarzania jest inna, niż w przypadku wina czerwonego.

Wina różowe: proces wytwarzania

Proces wytwarzania rozpoczyna się od zgniecenia winogron, aby zapewnić dostęp moszczu do skórek – źródła czerwonej barwy. Wina te po maceracji, inaczej niż wino czerwone, są fermentowane od kilku do kilkunastu godzin.

W kolejnym etapie fermentujący moszcz odcedza się i odciska podobnie jak przy produkcji wina białego. Następnie fermentuje się jak białe wino. Metoda ta gwarantuje przedostanie się do alkoholu niewielkiej ilości barwnika. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć wina różowe można rozdzielić w czasie fermentacji, tak by część macerowała dłużej, następnie kupażować części.

Produkcja

Wina te produkuje się w znacznie mniejszych ilościach niż wina czerwone czy białe – wynika to z faktu, że wina nie nadają się do długotrwałego przechowywania. Poza wyjątkami wino to powinno wypić się w ciągu dwóch lat od daty produkcji. Obecnie najważniejszym producentem różowych win jest Prowansja. W Côtes de Provence stanowią 80% produkcji, a wytwarza się je z odmian cinsault i grenache. W Prowansji szczególnie wielbią je turyści, bowiem idealnie gaszą ich pragnienie w gorące dni, a także – co jest jeszcze ważniejsze – świetnie pasują do lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj