fot. elements.envato.com

Wina deserowe, wina wzmacniane, wina likierowe i wina lodowe. Wszystkie te nazwy dotyczą jednego typu win, na które po francusku mówi się „Vin de dessert”, co dosłownie oznacza „wino do deseru”. Czyli jest to grupa win spożywanych po posiłku głównym, jako dodatek do słodkich ciast, kremów czy owoców. Są to zarówno wina białe, różowe jak i czerwone. Co charakterystyczne, najczęściej są to wina słodkie lub półsłodkie, o dość dużej zawartości alkoholu, tj. 14-22%.

Uzyskanie wina o naturalnie tak dużej zawartości alkoholu jest możliwe tylko przy spełnieniu kilku warunków. Najważniejsze jest by winogrona stosowane do fermentacji zawierały bardzo dużo cukru, co z kolei jest możliwe tylko po słonecznym i ciepłym okresie ich dojrzewania. Skutkuje to wysokimi cenami win deserowych o naturalnie dużej zawartości alkoholu.

Wina deserowe: tanie, ale czy dobre?

Tańsze wina deserowe najczęściej wzbogacane są w alkohol podczas procesu produkcji. Dlatego też stosujemy termin win wzmacnianych. Najczęściej dodaje się alkohol w trakcie fermentacji moszczu. Efektem tego jest zahamowanie fermentacji i wysoka słodycz trunku, na skutek obecności w winie „cukru resztkowego”. Inaczej mówiąc, po dodaniu alkoholu zatrzymywany jest proces przekształcania cukrów do alkoholu prowadzony przez drożdże winiarskie. Im wcześniej w produkcji wina dodamy alkoholu, tym uzyskamy wino o wyższej zawartości cukrów. Jeśli alkohol dodawany jest pod koniec procesu fermentacji, bądź nawet po jego zakończeniu, uzyskujemy bardziej wytrawne trunki, np. Sherry.

Inny sposób, to dodawanie cukrów podczas fermentacji wina, bądź dodawanie niesfermentowanego moszczu gronowego przed butelkowaniem trunku. Tak np. produkuje się w Hiszpanii Malagę, czy we Włoszech wina deserowe Marsala.

Wina deserowe: jak to robią Węgrzy

Na Węgrzech, zamiast cukrów, do fermentowanego moszczu dodaje się bogate w węglowodany, późno zebrane, wysuszone winogrona. Owoce odwadniane są na skutek kontrolowanego zarażenia gron szlachetną pleśnią Botrytis cinerea. Efektem są słodkie i wysoko-alkoholowe wina Tokaj Aszu.

Jest jeszcze jeden sposób na produkcje win deserowych o dużej zawartości cukru i alkoholu. Mianowicie lekko przyschnięte winogrona zbiera się bardzo późno, po pierwszych przymrozkach. Efektem dużego spadku temperatury jest zlodowacenie wody w owocach, bez naruszenia rozpuszczonego w nich cukru. Skutkuje to wysoko zagęszczonym, bogatym w cukry moszczem, fermentowanym przez specjalny gatunek drożdży. Praktyki takie, ze względu na zrozumiałe wymogi klimatyczne, stosuje się tylko w niektórych krajach np. Kanadzie i Niemczech, a wina produkowane w ten sposób określa się mianem win lodowych.

Najlepsze wina deserowe często określa się również mianem „win południowych”, bo produkuje się je na południu Europy, tj. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Grecji. Najlepsze z nich to półsłodkie bądź słodkie, wysokoprocentowe wina takie jak:

  • Sherry;
  • Wermut;
  • Porto;
  • Marsala;
  • Malaga;
  • Madera;
  • Samos;
  • Tokaj Aszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj