Soczewica jadalna należy dziś do grupy roślin cieszących się coraz większą popularnością. Wszystko to za sprawą wzrastającego zainteresowania zdrowym trybem odżywania się, który to znów jest spowodowany trendami oraz rosną liczbą zgonów na tle chorób cywilizacyjnych związanych ze złym odżywaniem się.

Tak jak większość warzyw z rodziny bobowatych, tak i soczewica w swym składzie posiada wiele cennych mikro oraz makroelementów, które dostarczane regularnie mogą przyczynić się do poprawy kondycji praktycznie całego organizmu. Posiada ona sporo białka, błonnika oraz między innymi potasu. Badania wykazały, że soczewica może skutecznie zapobiegać miażdżycy, nadciśnieniu lub niedokrwistości, a także stanowi ciekawą alternatywę dla mięsa i może być spożywania przez osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Co warto jeszcze wiedzieć o tej popularnej roślinie strączkowej?

Soczewica jadalna jest uprawiana głównie dla smacznych oraz pożywnych nasion, które ze względu na rodzaj oraz miejsce uprawy mogą przyjmować różne kolory oraz smaki. Rozróżnia się między innymi soczewicę czerwoną, brązową, zieloną, żółtą, czarną czy pomarańczową. Roślina ta rośnie dziko na Cyprze, w Afganistanie, Iraku, Turcji, Syrii, Libanie czy Kazachstanie. Ze względu na względnie łatwą uprawę, soczewica jest hodowana także w wielu innych krajach na całym świecie – również w Polsce. Największymi producentami soczewicy jadalnej są USA, Kanada, Indie oraz Turcja. Warto również wspomnieć, że ziarna tej rośliny są jednymi z najstarszych odnalezionych nasion pochodzących od roślin jadalnych.

Soczewica skład

Soczewica już 9000 lat p.n.e stanowiła ważny element diety dla ludzi. Dostarczała bowiem wielu cennych minerałów, witamin oraz innych związków, które pozytywnie wpływały na organizm oraz pracę narządów w ludzkim ciele. 100 gram ugotowanej soczewicy to wartość energetyczna 116 kcal. W tej samej ilości produktu znajduje się również około 9 gram białka, 0.38 gram tłuszczu, blisko 20 gram węglowodanów i 7.9 gram błonnika. Ta sama ilość ugotowanej soczewicy dostarcza do organizmu 369 mg potasu, 36 mg magnezu, 180 mg fosforu, 19 mg wapnia, 3.33 mg żelaza, 2 mg sodu oraz 1.27 mg cynku. Warto również wspomnieć, że w 100 gramach nasion soczewicy znajduje się 1.5 mg witaminy C, 1.7 µg witaminy K, 8 IU witaminy A, 181 µg kwasu foliowego, 0.178 mg witaminy B6, około 1 mg niacyny, 0.169 mg tiaminy i 0.073 mg ryboflawiny.

Soczewica na krew

Soczewica jest znakomitym źródłem związków, które zbawiennie wpływają na krew oraz kondycję całego krwiobiegu. Zalicza się do nich m.in. potas oraz błonnik. Ten pierwszy efektywnie reguluje ciśnienie krwi, a także przyczynia się w znacznym stopniu do redukcji w organizmie poziomu sodu, które jest odpowiedzialny za zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Cholesterol natomiast zbawiennie wpływa na poziom złego cholesterolu we krwi. Badania naukowe wykazały, że systematyczne spożywanie pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy może skutecznie wspomóc organizm w walce przeciwko miażdżycy. Warto więc wziąć to pod uwagę zwłaszcza w sytuacji, kiedy ktoś znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia np. udaru mózgu. Idąc dalej, warto zwrócić uwagę na dosyć wysoką zawartość żelaza, które występuje w soczewicy. To właśnie ten minerał (oraz kwas foliowy) przyczynia się do produkcji czerwonych płytek krwi.

Soczewica na odchudzanie

Pomimo dosyć dużej wartości energetycznej soczewicy, cechuje się ona sporą zawartością błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości na długi czas. Z tego też powodu soczewica powinna znaleźć się w diecie wszystkich, którzy starają się zrzucić zbędne kilogramy.

Soczewica w cukrzycy

Praktycznie wszystkie rodzaje soczewicy cechują się niskim indeksem glikemicznym. Co więcej, zawarty w nasionach tej rośliny błonnik obniża poziom cukru we krwi. To właśnie z tych dwóch powodów soczewica powinna widnieć w menu diabetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj