Trzydniówka, inaczej gorączka trzydniowa lub rumień. Z pozoru nic strasznego – krótka infekcja wieku dziecięcego, jednak wielu rodziców nadal przeraża. Jest to schorzenie wirusowe powodowane przez wirus HHV-6. Najpowszechniej spotyka się ją u dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 3-4 rokiem życia. Źródłem zakażenia może być osoba chora lub taka która w ostatnim czasie przeszła to schorzenie. Okres wylęgania trzydniówki wynosi od 5 do 15 dni.

Trzydniówka objawy

W przypadku trzydniówki pierwszym pojawiającym się objawem jest wysoka gorączka. Pojawia się ona nagle, wręcz gwałtownie. Dziecko jednego dnia bawi się jest radosne, nic nie wskazuje na chorobę, a w nocy budzi się rozpalone. Jeśli jednak nie zauważamy jakichkolwiek innych objawów poza podwyższoną temperaturą i podejrzewamy u dziecka trzydniówkę konieczne jest wykluczenie innych możliwości jej wywołania. Zaliczmy do nich: infekcje pęcherza moczowego (może być bardzo groźna), ząbkowanie, infekcje i choroby w obrębie układu oddechowego.

Trzydniówka nie wywołuje wielu objawów, jednak mogą one być dokuczliwe, zarówno dla małego dziecka jak i jego rodziców:

  • Nagle pojawia się wysoka gorączka sięgająca 39-40 stopni, która utrzymuje się przez 3-5 dni,
  • Znaczący spadek apetytu – dziecko odmawia karmienia, je niechętnie i niewiele,
  • Może pojawić się powiększenie węzłów chłonnych i niewielki katar,
  • Biegunka,
  • W chwili ustąpienia gorączki na twarzy dziecka, tułowiu, czasem na udach, pośladkach zarysowuje się plamista, rumieniowata wysypka, która nie schodzi przez około 2 dni,
  • Drgawki gorączkowe – pojawiają się u około 5% dzieci.

Samopoczucie dziecka i cały przebieg schorzenia uzależniony jest od wysokości gorączki jaka się pojawi. Po jej zbiciu dziecko może czuć się całkiem dobrze i nic nie będzie wskazywało na fakt, iż jest chore. W skrajnych przypadkach u części dzieci mogą wystąpić drgawki gorączkowe. Jednorazowe zarażenie wirusem HHV-6 daje trwałą odporność.

Postępowanie przy wysokiej temperaturze

  • Temperaturę zbijamy od około 38,5 stopnia lub jeśli dziecko bardzo źle się czuje to wcześniej. Leki przeciwgorączkowe dostępne są w syropach, w formie, która ułatwia podanie lub w czopkach. Na opakowaniach znajdziemy tabelkę ukazującą odpowiednie dawkowanie, zwykle jest ona podzielona zależnie od wieku i wagi dziecka. Kolumna wieku jest dopasowana orientacyjnie, wedle siatek centylowych, dlatego zawsze bierzmy pod uwagę aktualną wagę dziecka i na jej podstawie podawajmy leki. Możemy stosować : ibruprofen, nurofen lub paracetamol. Ibuprofen lub nurofen można podawać co 8 godzin czyli 3 razy w ciągu doby, podobnie sprawa wygląda w przypadku paracetamolu. Jeśli jednak gorączka jest bardzo wysoka możemy stosować ibuprofen/nurofen na zmianę z paracetamolem co 4 godziny.
  • Pilnuj aby dziecko dużo piło, nawet jeśli nie chce jeść i odmawia spożywania posiłków. Warto przygotować coś co lubi lub stosować przecier dla maluchów i podawać po troszku co jakiś czas. W czasie gorączki dziecko może się silnie pocić i konieczne jest pilnowanie odpowiedniego nawodnienia, aby nie doprowadzić do odwodnienia i konieczności hospitalizacji.
  • Możesz również przygotować chłodną kąpiel, niech temperatura wody będzie o 2 stopnie niższa niż temperatura jego ciała.
  • Wykonuj zimne okłady na czoło, kark oraz brzuszek.

Trzydniówka leczenie

Trzydniówka to gorączka i wysypka. Gorączka trzydniowa występuje najczęściej u dzieci i niemowląt. Jest ona chorobą zakaźną jednak wirusową i nie wymaga specjalnego leczenia. Opiera się ono przede wszystkim na podawaniu leków obniżających temperaturę ciała, pilnowaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia oraz odpoczynku. Niekiedy stosuje się łagodzące i nawilżające kremy na wysypkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj