Na rynku mamy wiele środków antykoncepcyjnych. Wśród nich są również środki plemnikobójcze, które określa się również jako spermicydy. Pary, które chcą się na nie zdecydować mają wybór w jakiej formie je zastosować: w kremie, piance, żelu lub globulkach. Jak każda metoda mają swoje zalety, ale również wady. O czym trzeba wiedzieć przed sięgnięciem po nie?

Jak działają środki plemnikobójcze?

Środki plemnikobójcze, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zniszczyć, a właściwie uszkodzić plemniki. Kobieta aplikuje spermicydy do pochwy przed stosunkiem i stają się one pewnym rodzajem „tarczy”. Założenie jest takie, że sperma, która dostanie się do dróg rodnych kobiety, nie może doprowadzić do zapłodnienia. Składnik czynny tych środków to najczęściej nonoksynol-9. Sprawia, że plemnik ma uszkodzoną błonę komórkową oraz traci witkę. Prowadzi to do jego unieruchomienia i uniemożliwia dotarcie do komórki jajowej kobiety, a więc tym samym zajście w ciążę jest niemożliwe. Co ważne, jeśli jednak do tego dojdzie to nie trzeba mieć obaw, że dziecko może być chore, bo spermicyd nie uszkadza materiału genetycznego.

Osoby aktywne seksualnie mogą zdecydować się na różne preparaty. Najczęściej stosowane są kremy i żele. Oprócz właściwości plemnikobójczych, mają funkcję nawilżającą, co jest bardzo przydatne gdy kobieta miewa problemy z suchością pochwy. Produkty niektórych marek działają nawet kilka godzin. Podobnymi produktami są pianki. Oba te produkty aplikuje się za pomocą specjalnego aplikatora. Kolejny rodzaj to globulki dopochwowe. Jedną sztukę należy umieścić w pochwie nawet kilkanaście minut przed współżyciem, a jej działanie trwa tylko 1 godzinę co może wymusić zastosowanie kolejnej globulki po tym czasie. To istotna różnica w porównaniu do kremów, żeli i pianek. Istnieje również gąbka dopochwowa, którą należy trzymać przez przynajmniej 12 godzin po stosunku. Jest najrzadziej stosowanym rodzajem spermicyd.

Czy środki plemnikobójcze są skuteczne?

Środki plemnikobójcze mają pewne zalety. Jedna z nich to łatwość zastosowania. Zazwyczaj dołączony specjalny aplikator sprawia, że raczej bez problemu umieścimy dany preparat w pochwie. Kolejna zaleta to łatwa dostępność, szczególnie w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych. Nie potrzebujemy żadnej recepty.

Niestety główną wadą środków plemnikobójczych jest mała skuteczność. Według wskaźnika nawet ok. 26 kobiet na 100 może zajść w ciąże używając tylko tej metody. Dla par, które zdecydowanie nie chcą mieć dzieci ryzyko nieplanowanej ciąży jest jednak zbyt duże. Spermicydy mogą powodować też różne skutki uboczne. Może pojawić się alergia, różne dolegliwości takie jak pieczenie pochwy, a także przyczynić się do powstania urazów. Niestety stosując spermicydy nie mamy także ochrony przed chorobami wenerycznymi ani wirusami. Dlatego jeśli chcemy je zastosować to właściwie tylko ze stałym partnerem.

Ile kosztują i gdzie kupić spermicydy?

Środki plemnikobójcze są w bardzo różnych cenach. W aptekach stacjonarnych i internetowych może znaleźć zarówno żel antykoncepcyjny za 30 zł, ale również np. piankę za ponad 70 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj