Smog to duży problem, ale nie dotyczy on jedynie naszego kraju. Zmagają się z nim również niektóre inne państwa europejskie, choć oczywiście w Polsce jest najwięcej miast, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Gdzie występuje smog w Europie? I co inne kraje robią, aby zlikwidować problem?

Smog w Europie – których państw dotyczy problem smogu?

Polska to nie jedyny kraj Europy z problemem smogu, ale niestety aż 36 miast z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza znajduje się właśnie w granicach naszego kraju. Tak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku. Na pierwszym miejscu znajduje się jednak miasto Widin w Bułgarii, ale już na 3 pozycji widnieje polskie Opoczno. Tuż za nim są śląskie miasta Żywiec oraz Rybnik. Smog w Europie to temat pojawiający się też w statystykach Unii Europejskiej. Bazując na jej danych, 72% miast w Polsce ma przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza, w Bułgarii 83%, a w Turcji aż 90%. Mimo to, tej ostatniej nie ma w tym rankingu, ale za to znalazło się na niej kilka miast włoskich oraz czeskich.

To nie oznacza jednak, że w innych państwach tego problemu nie ma, ale zdarza się to na dużo mniejszą skalę, a normy przekroczone są dużo mniej i sporadycznie. W internecie sprawdzić można stan powietrza w czasie rzeczywistym. Uwidocznione jest to na mapie, a stacje kontroli oznaczone są kolorami symbolizującymi jakość powietrza. Tylko kilka z nich może pochwalić się wyłącznie zielonymi oznaczeniami: m.in. Finlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Litwa, Irlandia. Większość ma gdzieniegdzie także żółty kolor, oznaczający umiarkowaną jakość powietrza lub nawet pomarańczowy, czyli niezdrowe dla osób wrażliwych (np. Francja, Hiszpania, Wielka Brytania). Smog w Europie dotyka wyraźnie także państwa bałkańskie – m.in. Serbię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Ukrainę. Tam pojawia się kolor czerwony oznaczający niezdrowe powietrze (a nawet zauważa się fiolet – bardzo niezdrowe/niebezpieczne).

Zobacz również: Oceny i indeksy jakości powietrza

Jak kraje europejskie walczą ze smogiem?

Można zauważyć, że smog w Europie lub jego brak związany jest ze stopniem rozwinięcia państwa. Bogatsze i bardziej nowoczesne kraje mogą pochwalić się czystszym powietrzem. Często zawdzięczają to postawieniu na wykorzystywanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzaniu różnych zasad dotyczących m.in. poruszania się samochodami. Faktem jest również, że smog w Polsce to temat dość nowy, podczas gdy inne kraje zaczęły walkę o zdrowe powietrze już w połowie XX wieku.

Niektóre kraje starają się obniżyć liczbę samochodów na drogach. Tak dzieje się np. w Holandii oraz Belgii, w których rozbudowano ścieżki rowerowe, aby można było nimi dotrzeć bezpiecznie wszędzie tam gdzie potrzeba. Dobrym rozwiązaniem jest też rozbudowa sieci transportu publicznego. W Europie, w niektórych krajach zakazuje się również wjazdu autom w wyznaczone miejsca,np. do centrów miast. Natomiast chyba najważniejszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w państwach europejskich jest ograniczanie używania węgla oraz wprowadzanie nowoczesnych sposobów ocieplania domów. Jak widać, smog w Europie to niełatwe zagadnienie, jednak rozwiązania można znaleźć.

Czytaj także: 10 sposobów na ochronę przed smogiem

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj