fot. elements.envato.com

Kiedy na naszym ciele pojawiają się rozstępy, zaczynamy zastanawiać się skąd się wzięły, jak najskuteczniej się ich pozbyć i jak na przyszłość ich uniknąć. Powinniśmy poznać ich etiopatogenezę i uważnie przypatrzeć się swojemu ciału, aby skutecznie z nimi walczyć. W poniższym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Rozstępy – powstawanie

Rozstępy to zmiany skórne przypominające linijne blizny na ciele. Powstają one na skutek zniszczenia lub zaniku włókien sprężystych w obrębie skóry właściwej. Włókna te ulegają niekorzystnym zmianom na przykład na skutek długotrwałego rozciągnięcia skóry. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. nagły przyrost masy ciała, zarówno w obrębie tkanki tłuszczowej jak i mięśniowej. Dlatego też rozstępy występują zarówno u osób otyłych jak i sportowców.

Inna popularna przyczyna powstawania rozstępów to zmiany hormonalne np. dzieci w wieku dojrzewania, które powodują szybki wzrost masy ciała. Wzrost ten jest szybszy niż rozrost włókien sprężystych, co prowadzi w konsekwencji do ich uszkodzenia i zmniejszenia sprężystości i elastyczności skóry.

Stosowanie preparatów steroidowych, zarówno miejscowo jak i ogólnie, może być przyczyną powstawania rozstępów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Sterydy uszkadzają tkankę łączną i w dalszej konsekwencji włókna sprężyste i kolagenowe, czego efektem może być duże ryzyko wystąpienia rozstępów. Szczególnie silnie niekorzystne działanie na skórę maja kortykosteroidy fluoronowe, stosowane przez długi czas. Także zaburzenia endokrynologiczne związane z nadmiernym wydzielaniem kortykosteroidów zwiększają ryzyko wystąpienia rozstępów. Do zaburzeń takich zaliczamy np. nadczynność nadnerczy w zespole Cushinga.

Rozstępy znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzna. Wynika to głównie z  faktu iż, skóra męska jest gęściej utkana włóknami kolagenowymi, przez co bardziej wytrzymała na rozciągnięcia. Na tworzenie rozstępów szczególnie narażone są:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dużą nadwagą,
  • nastolatki w okresie dojrzewania,
  • osoby stosujące sterydy
  • kobiety o jasnej, delikatnej karnacji.

Z wiekiem tendencja do powstawania rozstępów u tej samej osoby spada. Dlatego np. przy pierwszej ciąży mogą wystąpić częściej niż przy kolejnej.

Rozstępy – wygląd i lokalizacja

W początkowej fazie powstawania rozstępy są koloru czerwononiebieskiego bądź sinawego. Taki obraz kliniczny rozstępów utrzymuje się do ok 3 miesięcy od ich powstania. Jest to tak zwana faza zapalna powstawania rozstępów. W miarę upływu czasu rozstępy bledną i przyjmują kolor jasnokremowy, białoperłowy bądź zbliżony. W tym okresie rozstępy coraz bardziej przypominają blizny.  Niekiedy, zwłaszcza przy zaburzeniach hormonalnych ich czerwononiebieska barwa może utrzymać się dłużej.

Występowanie rozstępów zależy w dużej mierze od przyczyny ich występowania. Rozstępu u osób otyłych występują najczęściej na udach, brzuchu czy biodrach. Rozstępy w ciąży powstają najczęściej w bocznych częściach brzucha, biodrach udach oraz na piersiach. Rozstępy u młodzieży występują najpowszechniej na udach, pośladkach, piersiach  i okolicy lędzwiowo-krzyżowej.

Rozstępy – jak uniknąć?

Znacznie łatwiej jest uniknąć rozstępów, niż je leczyć. Częsta bez pomocy lekarza specjalisty bądź drogich zabiegów pozbycie się rozstępów może być nie możliwe. Dlatego też tym bardziej powinniśmy przestrzegać poniższych zasad:

  1. Utrzymanie właściwej masy ciała. Wskaźnik BMI poniżej 24,9.
  2. Regularna aktywność fizyczna, która wzmacnia włókna sprężyste i kolagenowe. Zwłaszcza niewyczynowe i niesiłowe ćwiczenia z obciążeniem.
  3. Stosowanie ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska, takim jak UV, przegrzanie, niskie temperatury.
  4. Stosowanie zabiegów i preparatów ujędrniających i uelastyczniających skórę.
  5. Regularne masaże w domu jak i u profesjonalisty. Zwłaszcza w okresie ciąży polecane są delikatne automasaże skóry brzucha. Nawet 5 minut dziennie może zdziałać cuda.
  6. Kontrola gospodarki hormonalnej organizmu i w razie potrzeby stosowanie hormonalnej terapii pod nadzorem lekarza.

Rozstępy – jak leczyć ?

Leczenie rozstępów nie jest łatwe. Najbardziej spektakularne efekty osiąga się we wczesnych fazach powstawania rozstępów, kiedy ich barwa jest jeszcze czerwononiebieska.

W leczeniu rozstępów najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując zarówno metody fizyczne jak i chemiczne. Szczególnie polecane są preparaty i zbiegi, które odbudowują strukturę tkanki podporowej skóry i stymulują syntezę kolagenu.

Do najskuteczniejszych preparatów zaliczamy: balsamy i kremy czy żele zawierające wyciągi roślinne z soi, bluszczu, skrzypu polnego i Centella asiatoica.  Dobrze działają również preparaty zawierające krzemionkę, retinol, witaminę C czy peptydy stymulujące. Pozytywne rezultaty w leczeniu rozstępów uzyskuje się również stosując kosmetyki i zabiegi kosmetyczne oparte na złuszczaniu naskórka kwasem glikolowym, salicylowym lub kwasem mlekowym. Złuszczanie tymi preparatami prowadzi się w sposób kontrolowany do momentu podrażnienia skóry, a następnie wprowadza się kosmetyki o działaniu nawilżającym i łagodzącym, np z kwasem hialuronowym i alantoiną.

Ostatnio również preparaty zawierające pochodną witaminy A – tretioninę dają pozytywne rezultaty w usuwaniu rozstępów. Preparaty te stosuje się miejscowo i ze względu na swoje silne dzianie w konsultacji z lekarzem. Szczególnie pozytywne rezultaty otrzymuje się w leczeniu rozstępów młodych.

Jest szereg zabiegów, które mogą pomóc w leczeniu rozstępów. Ze względu na szeroki ich wachlarz odsyłamy Państwa do artykułu „Zabiegi kosmetyczne na rozstępy„.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj