Rak szyjki macicy to jedna z częstszych przyczyn śmierci u kobiet. Tymczasem jego wykrycie we wczesnym, nieinwazyjnym jeszcze stadium, daje niemal 100 proc. szans na wyleczenie.

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem dotyczącym tylko płci żeńskiej na świecie. Powstaje on najczęściej wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. O ile organizmy większości kobiet radzą sobie z wirusem i potrafią zwalczyć jego rozwój, o tyle długie trwanie zakażenia onkogennymi typami wirusów kończy się powstaniem nowotworu.

Przyczyny i objawy raka szyjki macicy

Wirusa brodawczaka ludzkiego HPV przenosi się podczas drogą płciową. Rzadszymi przyczynami zakażeń są: wirus HIV, inne wirusy osłabiające działanie układu odpornościowego, brak higieny osobistej oraz dieta uboga w witaminy. W pierwszych etapach rozwoju nowotwór nie daje objawów. Jeżeli pacjentka nie wykonuje regularnych badań cytologicznych, które alarmują o zmianach, nie ma sposobności dowiedzieć się o chorobie. Pierwsze niepokojące objawy, jakie daje nowotwór to krwawienia międzymiesiączkowe, po stosunkach seksualnych czy badaniu ginekologicznym. Im większy nowotwór, tym bardziej zauważalne i dotkliwe stają się objawy w postaci bólu w podbrzuszu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Późniejsze stadia choroby wiążą się też z problemami z oddawaniem moczu oraz występowaniem obrzęków na nogach.

Leczenie raka szyjki macicy

Wszystko zależy od stadium rozwoju nowotworu w momencie jego wykrycia. Wczesne stadia są prawie całkowicie wyleczalne, dlatego profilaktyka raka szyjki macicy skupia się na zachęcaniu kobiet do wykonywania regularnie badań cytologicznych. We wczesnych fazach rozwoju raka stosuje się zabieg konizacji, który polega na wycięciu stożka szyjki macicy. Kolejne stadia wymagają, w zależności od wielkości nowotworu, wieku pacjentki i jej stanu zdrowia, całkowitej lub tylko częściowej histerioktomii (usunięcia fragmentów lub całej macicy). Najbardziej radykalna forma histerioktomii polega na wycięciu macicy, sąsiadujących węzłów chłonnych oraz fragmentów pochwy. Najbardziej zaawansowane stadia raka leczy się już za pomocą chemio- lub radioterapii. Rokowania w przypadkach stadiów innych niż I, czyli początkowe, są malejące. Im bardziej zaawansowany nowotwór, tym szanse na wyleczenie i przeżycie pacjentki mniejsze.

Zobacz także: Jak wykonać badania piersi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj