Stres w niewielkiej ilości bywa motywujący i mobilizujący do działania. Kiedy jednak pojawia się intensywny, przewlekły stres, to może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

Stres jest prawie nieodłączną częścią naszego życia, a często bywa tak silny, że nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować. Przez niego często blokujemy się, pocimy i szybciej bije nam serce.

Coraz więcej ludzi codzienne żyje w ogromnym pośpiechu i stresie, co ma negatywny wpływ na ich organizm. Taki przewlekły stres często obniża poczucie własnej wartości oraz może powodować zaburzenia psychiczne czy depresję.

Gdy mamy do czynienia z sytuacją stresową, nasz organizm wydziela hormony adrenaliny i noradrenaliny. Żeby zmniejszyć uwalnianie tych hormonów w przyszłości, powinno się poszerzyć swoją dietę o odpowiednią dawkę magnezu. To na pewno pomoże ograniczyć skutki stresu.

 Stres – najczęstsze objawy

  • podwyższone tętno
  • silne bóle głowy
  • przyspieszony oddech
  • kłopoty z koncentracją
  • przesadne pocenie się
  • drżenie kończyn
  • szybsze bicie serca
  • suchość w ustach

Przewlekły stres – skutki uboczne

Stres jest reakcją naszego organizmu na niełatwą sytuację. Pojawia się też w sytuacjach dla nas nowych, niespodziewanych. W takich przypadkach ludzie stosują różne metody radzenia sobie ze stresem, ale często okazują się one nieskuteczne.   I tak, stres pozostawiony sam sobie, może wywołać dolegliwości psychosomatyczne a nawet depresję, spowodowaną długotrwałym napięciem emocjonalnym. Natężenie emocji jest tak częste i duże, że może spowodować poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu człowieka. Dzieje się tak właśnie wtedy, gdy nie rozładowujemy tych negatywnych emocji a tylko tłumimy je w sobie.

Sytuacjami, które często mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, są np.: tłumienie gniewu, konflikty, lęk przed odrzuceniem czy narastająca frustracja.

Jeżeli w takich sytuacjach napięcie emocjonalne zostaje tłumione, dochodzi do pogorszenia nastroju. A jeśli powtarza się to dość często, może dojść do pojawienia się zaburzeń, długotrwałego przygnębienia i stanu depresyjnego. Wtedy pojawiają się dalsze objawy, które można również uznać za efekty długotrwałego stresu, bo to właśnie on przyczynił się do powstania depresji. Będzie to przede wszystkim długo utrzymujący się smutek, brak energii, zaniżone poczucie własnej wartości, wycofanie, pesymizm, poczucie beznadziejności, izolacja od innych, zaburzenia apetytu, problemy ze snem i brak motywacji do jakiegokolwiek działania.

Zobacz także: Jak działają antydepresanty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj