Badanie rentgenowskie (RTG), badanie radiologiczne zwyczajowo nazwane prześwietleniem, jest badaniem obrazowym, które pozwala na wykrycie istniejących nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu. Badanie rentgenowskie ma zastosowanie w diagnostyce medycznej szczególnie chorób płuc, serca oraz układu kostno – stawowego.

Badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie tzw. promieniowanie X. Nasz organizm pochłania promieniowanie rentgenowskie w 99 %. Rozwój nowych technologii, pozwolił na ograniczenie szkodliwości promieniowania rentgenowskiego podczas badania tzn. na dostosowanie ilości promieniowania do konkretnego pacjenta. Pomimo tego, badania rentgenowskiego, nie wolno ze względu na dużą szkodliwość, wykonywać u kobiet w ciąży (szczególnie do 6 miesiąca ciąży). Badanie rentgenowskie, może bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu i spowodować jego trwałe uszkodzenie, ma też niekorzystny wpływ na zdrowie ciężarnej. Ilość promieniowania jaką pacjent otrzymuje podczas prześwietlenia nie jest dla niego szkodliwa. Jednak, narządy rodne tak w przypadku mężczyzn jak i kobiet, podczas badania rentgenowskiego powinny być osłonięte specjalnym fartuchem, który chroni je przed szkodliwym promieniowaniem.

Prześwietlenie brzucha – wskazania do wykonania badania

Prześwietlenie brzucha umożliwia lekarzowi ocenę całej jamy brzusznej. Najczęściej badanie jest zalecane aby wyjaśnić przyczyny takich dolegliwości pacjenta jak:

  • bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie
  • nudności
  • torsje

RTG jamy brzusznej pozwala także na zdiagnozowanie takich patologii w jamie brzusznej jak:

  • kamienie żółciowe
  • kamienie nerkowe
  • obecność ciał obcych w jamie brzusznej
  • przy niedrożności przewodu pokarmowego, nieprawidłowe poziomy płynów zgromadzonych w jelitach
  • obecność gazu pod przeponą (pojawia się najczęściej przy perforacji przewodu pokarmowego)

Jak należy przygotować się do RTG brzucha?

Przygotowania do prześwietlenia jamy brzusznej, należy rozpocząć w dniu poprzedzającym badanie. Tego dnia należy być na lekkostrawnej półpłynnej diecie, unikać jedzenia słodyczy, owoców oraz warzyw strączkowych, pić soków owocowych i napoi gazowanych (powodujących gromadzenie się gazów i wzdęcia). Pamiętajmy o tym, że ocena zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej może być mocno utrudniona, jeżeli w jelitach będzie zgromadzona zbyt duża ilość gazu. Dlatego, przygotowując się do badania RTG, należy oprócz właściwej diety rozpocząć zażywanie preparatu o nazwie Espumisan. Preparat jest dostępny w aptece bez recepty, pomocny jest w pozbyciu się gazów z jelit. Espumisan należy przyjmować 3 x dziennie po 2- 4 kapsułki, w dniu poprzedzającym badanie. W dniu wykonania prześwietlenia brzucha, należy być na czczo i przyjąć jeszcze dwie kapsułki Espumisanu.

Jak przebiega badanie RTG jamy brzusznej?

Na badanie pacjent powinien się zgłosić ze skierowaniem od lekarza. Jeśli to jest możliwe należy ze sobą zabrać wcześniejsze badania obrazowe oraz wypisy ze szpitala. Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Należy zdjąć biżuterię oraz wszelkie metalowe ozdoby odzieży. Po wejściu do pomieszczenia w którym wykonywane jest badanie, pacjent proszony jest o odsłonięcie fragmentu ciała podawanego badaniu, w tym przypadku brzucha. Następnie należy położyć się lub stanąć w miejscu wyznaczonym, przez wykonującego badanie i wykonywać jego zalecenia (np. wstrzymać oddech w chwili wykonywania zdjęcia). Osoba wykonująca badanie wychodzi do innego pomieszczenia skąd obsługuje aparaturę. Możliwe jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego z użyciem kontrastu, dostarcza ono więcej informacji od zwykłego rtg. W tym przypadku przed badaniem pacjent proszony jest o wypicie specjalnej papki barytowej, dzięki temu lepiej widoczne są kontury przewodu pokarmowego. Tego rodzaju zdjęcie może uwidocznić wrzody, guzki, nadżerki lub żylaki przełyku.

Zobacz także: Badanie izotopowe wątroby >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj