Owsiki u dziecka występują dosyć często, na szczęście wyleczenie z nich nie jest skomplikowane. Żeby dobrze przygotować się do kuracji, warto wiedzieć skąd się biorą i na czym polega leczenie.

Skąd się biorą owsiki u dzieci?

Owsiki dotyczą najczęściej dzieci, ale z problemem tym borykają się również dorośli, którzy nie dbają o higienę. Jaja owsików najczęściej występują na niemytych warzywach i owocach, skąd przedostają się do przewodu pokarmowego. Owsiki przemieszczają się stopniowo z jelita cienkiego do jelita krętego, a na koniec do jelita ślepego. W jelitach w ciągu 2-4 tygodni owsiki wykluwają się i osiągają dojrzałość, a samica składa nowe jaja w odbycie dziecka. Jaja są pokryte specjalną wydzieliną, która jest przyczyną poczucia swędzenia, a to jeszcze bardziej pogarsza sprawę, ponieważ dziecko drapiąc się przenosi jaja na dłonie, a później z powrotem do buzi, na jedzenie lub inne przedmioty. Bardzo często owsiki są przenoszone na innych członków rodziny przez korzystanie ze wspólnych ręczników lub pościeli. Poza tym jaja owsików występują w powietrzu, skąd dostają się do dróg oddechowych.

Owsiki u dzieci – objawy

Najbardziej popularnymi objawami owsików są swędzenie w okolicach odbytu oraz utrata apetytu. Bardzo często dziecko staje się blade, często miewa bóle głowy oraz jest nadpobudliwe. Owsiki mogą powodować nawet to, że dziecko źle śpi, przez co jest rozdrażnione i nie może utrzymać koncentracji. U dziewczynek występują dodatkowe objawy, takie jak upławy i pieczenie w okolicach narządów płciowych, co jest spowodowane przez zakażenie pochwy. Czasami owsiki są również przyczyną nocnego moczenia.

Do wykrycia owsików konieczne jest pobranie próbki kału, a także wymazu z okolic odbytu. Często badania przeprowadza się kilkukrotnie, żeby móc wykluczyć lub potwierdzić zakażenie owsikami. Niekiedy badania laboratoryjne nie są potrzebne, ponieważ owsiki są widoczne gołym okiem.

Owsiki u dzieci – jak pozbyć się owsików?

Owsików u dzieci można się pozbyć w łatwy i szybki sposób poprzez stosowanie środków doustnych. Większość z nich jest na receptę, więc konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kurację zazwyczaj powtarza się po 7, 15, a czasami 20 dniach, w zależności od przyjmowanego preparatu. Żeby na dobre pozbyć się owsików, należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą spowodować ponowne zakażenie. Dlatego też, ważne jest, aby zachować bezwzględną czystość, szczególnie jeśli chodzi o pościel, na której mogą być jaja. Konieczne jest częste pranie i gotowanie bielizny i pościeli.

W przypadku zakażenia, do podmywania lepiej nie używać mydła, tylko naparów z ziół, takich jak rumianek czy kora dębu. Co istotne leczeniem trzeba objąć wszystkich domowników, ponieważ wszyscy mogą być zarażeni owsikami. Szczególnie ważne jest leczenie wszystkich członków rodziny i zwierząt – jeśli w domu mieszka kot lub pies.

Bardzo ważna jest również zmiana diety. Przede wszystkim trzeba ograniczyć spożywanie słodyczy i zwiększyć ilość błonnika w pożywieniu. Jedzenie płatków owsianych czy suszonych śliwek pomoże szybciej pozbyć się pasożytów i oczyścić jelita z jaj. Poza tym warto jeść jogurty i kiszone produkty, dzięki którym uzupełni się mikroflorę.

Jak zapobiegać zakażeniu owsików u dzieci?

Najważniejsze w zapobieganiu owsikom jest dbanie o higienę. Przed każdym posiłkiem oraz po wyjściu z toalety trzeba dokładnie myć ręce. Poza tym ważne jest obcinanie paznokci, żeby dzieci ich nie obgryzały. Trzeba również zwracać dziecku uwagę, żeby nie wsadzało palców do buzi oraz nie trzymało w ustach długopisów. Żeby zachować higienę okolic odbytu i pozbyć się ewentualnych jaj, należy podmywać dziecko dwa razy dziennie – rano i przed snem. Ważne jest także mycie i wyparzanie zabawek, które są wynoszone na dwór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj