Wszawica jest chorobą pasożytniczą koncentrującą się na owłosionych partiach ciała. U dzieci najczęściej spotykana jest głowowa. Rodzic, słysząc, że jego dziecko ma wszy, jest zażenowany i zawstydzony. Dlaczego? Bo powszechnie uznaje się ją za chorobę osób niedbających o higienę i czystość. Jednak z równą częstotliwością występuje na czystych, jak i zaniedbanych włosach, pojawia się na wsiach i w miastach, wbrew stereotypom w dużych ośrodkach miejskich jest najwięcej przypadków. Jakie są objawy wszawicy? O tym w naszym artykule.

Zobacz także: Wszawica – powszechna i wstydliwa dolegliwość, wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Jak objawia się wszawica u dzieci?

  • Zaczerwienienie skóry i niewielkie ranki mogą być elementem wskazującym, że głowę dziecka dotknęła wszawica.
  • Silny świąd – to najgorszy objaw. Jest tak silny i uporczywy, że dziecko drapie się nawet przez sen, i pilnowanie nic nie daje. Rozdrapuje skórę do krwi, zdrapuje strupki, czasem nawet wydrapuje włosy do gołej skóry. Objaw ten jest skutkiem odżywiania się pasożyta, który pije krew. Wbija on swój otwór gębowy w skórę – ssie krew i pompuje do tkanek człowieka toksynę, która powoduje swędzenie.
  • Drapanie powoduje kolejne objawy – otarcia naskórka i przeczosy. Z rozdrapanych ran może sączyć się surowiczy płyn, który doprowadza do sklejania niewielkich partii włosów. Jeśli dodatkowo, u danego dziecka, włosy są silnie przetłuszczone, a skóra głowy zaniedbana, może dojść do infekcji bakteryjnej, liszaju, jak również, w wyniku miejscowego stanu zapalnego powiększenia okolicznych węzłów chłonnych.
  • Niewielkie zaczerwienienia, zmiany spowodowane ukąszeniami i rozdrapania mogą występować również nieopodal linii włosów, na karku czy na szyi.

Rozpoznanie wszawicy

Gdy przeglądamy główkę dziecka, można zauważyć u nasady włosów niewielkie, mocno przytwierdzone do nich białe jajeczka, czyli gnidy. Są one trudno dostrzegalne u dzieci z jasnymi włoskami. Dorosła wesz ma rozmiar 2-3 milimetrów. Swoją barwę dopasowuje do koloru włosów osoby, u której na głowie zamieszkała, u blondynów będzie bardziej biaława, zaś u posiadaczy ciemnych włosów stosunkowo ciemna.

Czytaj również: Jak usunąć wszy u malutkich dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj