fot. elements.envato.com

Zanieczyszczenie powietrza w domu może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, czym są zanieczyszczenia, skąd pochodzą, jaki mają wpływ na zdrowie i jak sobie z nimi radzić. Jedną z głównych strategii jest ograniczanie tych źródeł. Drugą  jest poprawa wentylacji w domu, by toksyny nie zostały uwięzione w pomieszczeniach. Warto też stosować wysokiej jakości urządzenia do oczyszczania powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza w domu przez radon

Jest wysoce radioaktywnym gazem. Może dotrzeć do domu przez grunt pod nim, studnię i materiały budowlane. Stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jest bezbarwny, bez smaku i bezwonny. Co ważne, nie wywołuje natychmiastowych objawów. Dlatego możesz zupełnie nie wiedzieć, że go wdychasz. 

Wdychanie radonu wiąże się z rakiem płuc. Palacze są jeszcze bardziej na niego narażeni, ponieważ może przyczepić się do dymu i osadzić w płucach. Na szczęście urządzenia do pomiaru radonu są stosunkowo niedrogie.

Tlenek węgla

Podobnie jak radon, tlenek węgla (w skrócie CO) jest bezbarwny, bez smaku i bezwonny, a zatem szczególnie podstępny. Środowiskowy dym tytoniowy jest jednym ze źródeł CO. Istnieje jednak też wiele innych czynników, w tym kuchenki gazowe i grzejniki, piece na drewno lub węgiel, kominy, spaliny samochodowe.

Tlenek węgla atakuje przede wszystkim krwiobieg i centralny układ nerwowy. Niska dawka może powodować ospałość. Natomiast większy poziom CO może wywołać nudności, zawroty głowy, ból głowy i brak koordynacji. W niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Pamiętaj, by regularnie serwisować wymienione wcześniej źródła tlenku węgla. Bardzo ważna jest też dobra wentylacja. Możesz też zainstalować detektory CO w domu lub mieszkaniu. Są tanie i łatwe do znalezienia. 

Zanieczyszczenie powietrza w domu przez dwutlenek azotu

Dwutlenek azotu (NO2) pochodzi z wielu takich samych źródeł co tlenek węgla. Niesie też ze sobą podobne zagrożenia. Może również prowadzić do wytworzenia innego bardzo niebezpiecznego związku chemicznego, ozonu. Jednak NO2 ma ostry i łatwo wykrywalny zapach i czerwono-brązowy kolor. Na rynku znajdziesz trzygazowe detektory CO, LPG i NO2 lub dwugazowe detektory CO/NO2.

Lotne związki organiczne (“LZO”)

To różnorodne organiczne związki chemiczne uwalniane jako gazy z niektórych ciał stałych lub cieczy. Wśród powszechnych źródeł LZO możemy zaliczyć farby, środki czyszczące, pestycydy, kleje, drukarki, kserokopiarki i rozpuszczalniki. Lotne związki organiczne można też znaleźć w niektórych kosmetykach i produktach higieny osobistej. Do kilku typowych LZO możemy zaliczyć:

  • aceton,
  • benzen,
  • glikol etylenowy,
  • formaldehyd,
  • chlorek metylenu,
  • perchloroetylen.

Zanieczyszczenie powietrza w domu przez te cząsteczki może podrażniać oczy, nos i gardło, a także prowadzić do zawrotów głowy i mdłości. Czasami mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym raka i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Tego typu produkty stosuj zawsze, gdy tylko możesz, w wentylowanych pomieszczeniach. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Czytaj więcej: Jak zanieczyszczone powietrze działa na układ oddechowy człowieka?

Cząsteczki respirabilne

To po prostu małe cząsteczki materii, które można łatwo wdychać. Do podstawowych źródeł możemy zaliczyć środowiskowy dym tytoniowy, kominki, piecyki naftowe i piece na drewno. Cząsteczki respirabilne mogą podrażniać oczy, nos i gardło, a nawet powodować zapalenie oskrzeli.  Dlatego warto zadbać o odpowiednią konserwację urządzeń i dobrą wentylację pomieszczeń. Pamiętajmy też, by nie palić w mieszkaniu.

Dlaczego warto wybrać oczyszczacz powietrza?

Jeśli marzysz o czystym i świeżym powietrzu w swoim domu, a zanieczyszczenie powietrza w domu jest dla Ciebie bardzo uciążliwe, koniecznie zwróć uwagę na oczyszczacze powietrza. Produkuje je m.in. Samsung. Usuwa aż 99,7% zanieczyszczeń, w tym kurz, roztocza, pyłki, mikroorganizmy, włosy i sierść zwierząt. Swoją skuteczność zawdzięcza m.in. trzem wbudowanym filtrom: 

  • wstępny- usuwa duże cząsteczki,
  • węglowy- eliminuje nieprzyjemne zapachy,
  • HEPA 13- usuwa bardzo drobny pył.

Oczyszczacze Samsung są proste i łatwe w obsłudze. Mają też inteligentny wyświetlacz. Dzięki niemu możesz monitorować jakość powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj