Nadżerka macicy to jedno z najpopularniejszych schorzeń u kobiet. Nie powoduje większych problemów, ale nieleczona może doprowadzić do poważniejszych chorób. Własnie dlatego warto wiedzieć o niej więcej i w porę zacząć leczenie!

Co to jest nadżerka macicy?

Nadżerka to mała ranka o brodawkowatej i nieregularnej powierzchni. Pojawia się na śluzówce pokrywającej macicę od strony pochwy. Na to schorzenie najbardziej narażone są kobiety, które nie przestrzegają zasad higieny intymnej oraz te, które nie leczyły stanów zapalnych pochwy. Nadżerka może pojawić także w trakcie stosunku seksualnego zbyt wcześnie po porodzie, kiedy macica nie jest jeszcze w pełni zregenerowana. Jej powstaniu sprzyjają także poronienia lub częste porody. Częsta zmiana partnerów seksualnych również może spowodować nadżerkę, gdyż kobieta jest wtedy narażona na różne infekcje.

Jak wygląda nadżerka?

Nadżerka wygląda jak mała, czerwona plamka, dlatego tak trudno wykryć ją nawet w trakcie badań ginekologicznych. Tak naprawdę to ty sama musisz zaobserwować objawy, które świadczą o jej powstaniu. Należą do nich:

  • plamienia miedzy miesiączkami
  • plamienia pod stosunku
  • bóle w podbrzuszu oraz w okolicach lędźwi
  • upławy o różnym zabarwieniu – czerwone, białe, beżowe lub zielonkawe
  • nieprzyjemny zapach

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, natychmiast powiedz o tym ginekologowi. Wykonana on wtedy odpowiednie badania jak posiew lub cytologię, aby sprawdzić i potwierdzić diagnozę.

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Warto pamiętać, że nadżerka powiązana jest ze stanem przedrakowym. Nieleczona może doprowadzić też do różnych infekcji, w efekcie których dochodzi czasem do niepłodności. Dlatego szybka diagnoza i leczenie są bardzo ważne. Jeśli stan nadżerki nie jest zbyt zaawansowany, to lekarz przepisuje najczęściej leki przeciwzapalne. Niekiedy należy zastosować koagulację chemiczną. Smaruje się wtedy rankę specjalnym preparatem, który niszczy chorą tkankę. Po około 2 tygodniach nabłonek odradza się. W trakcie tej terapii stosuje się też globulki dopochwowe z estradiolem, który wspomaga regenerację.

Jeśli twoja nadżerka jest większa, trzeba będzie zastosować laser. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Może pozostać po nim mała blizna. Inną metodą jest także krioterapia polegająca na zamrożeniu zmiany ciekłym azotem.

Bardzo duże nadżerki usuwa się też chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym. Następnie kilka dni pozostaje się w szpitalu w celu rekonwalescencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj