Mózgowe porażenie dziecięce jest chorobą spowodowaną uszkodzeniem mózgu dziecka w okresie kiedy jest ono jeszcze płodem, w chwili narodzin lub tuż po narodzinach. Chorobę tą określa się również mianem choroby Little’a, która to nazwa pochodzi o brytyjskiego lekarza Williama Johna Little’a, ponieważ on jako pierwszy ją zdiagnozował oraz szczegółowo opisał. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) bywa też określane mianem „choroby bez definicji” z powodu wielu różnych, często nie powiązanych ze sobą objawów, a także stopniem ich nasilenia. Związane jest to oczywiście z uszkodzeniem mózgu – najważniejszego organu, który odpowiada za tak wiele ważnych funkcji życiowych. Według statystyk prowadzonych w ostatnich 20 latach, dzieci z MPD rodzi się około 2 na 1000 wszystkich narodzin, a najczęściej uszkodzenie mózgu następuje pomiędzy 25, a 35 tygodniem życia płodu. Jego głównym skutkiem są między innymi lekkie problemy z  chodzeniem, a w krytycznych przypadkach nawet całkowite przykucie do wózka. Warto też również wspomnieć, że MPD jest chorobą, która nie postępuje. Co warto zatem wiedzieć o mózgowym porażeniu dziecięcym, jak się ono objawia i czy da się je wyleczyć?

Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny

Jak zostało już wcześniej wspomniane, głównym czynnikiem, który przyczynia się do tego, że dziecko rodzi się chore są różnego rodzaju uszkodzenia tkanek mózgowych. Nie zawsze lekarzom udaje się określić przyczyny tego zdarzenia, ale statystycznie najczęściej obwiniane za to są: infekcje, niedotlenienie płodu, niedokrwienie, wstrzymywanie porodu, przedwczesny poród, palenie papierosów oraz picie alkoholu podczas ciąży oraz urazy mechaniczne płodu. Często pod uwagę brane są też takie czynniki jak wrodzone, genetyczne wady jakie dziecko mogło nabyć w okresie rozwoju. Choroba jaką jest MPD zalicza się do chorób niewyleczalnych, ponieważ dzisiejszy stan techniki medycznej nie pozwala jeszcze na naprawę uszkodzonych tkanek i nerwów mózgowych. Możliwe jest jednak złagodzenie objawów MPD poprzez odpowiednie i regularne ćwiczenia przeprowadzane przez doświadczonych rehabilitantów.

Rodzaje mózgowego porażenia dziecięcego

Choroba jaką jest MPD ze względu na często bardzo różnorodne objawy jest podzielona na różne rodzaje. Pierwszym jest diplegia charakteryzująca się obustronnym porażeniem. Dotyka ono najczęściej nóg więc chorzy bardzo często zmuszeni są do stosowania kul lub balkoników wspomagających stabilność chodzenia. Kolejnym jest hemiplegia czyli porażenie jedynie jednej strony ciała. Objawia się ona spastycznym ustawieniem jednej z rąk oraz problemami z widzeniem po stronie dotkniętej porażaniem. Quadriplegia natomiast daje się rozpoznać po całościowym niedowładzie kończyn oraz mięśni szyjnych. Pozostałymi rodzajami są: dyskineza polegająca na mimowolnymi ruchami mięśni twarzy, ataxia charakteryzująca się wiotkością mięśni oraz ich drżeniem, a także postacie mieszane wymienionych powyżej rodzajów MPD.

Objawy MPD oraz jego leczenie

Stwierdzono, że objawy u dzieci w okresie niemowlęcym są bardzo trudne do zaobserwowania. Jest to związane z tym, że głównymi oznakami wystąpienia MPD są problemy ruchowe dziecka – zwłaszcza dotyczące utrzymywania równowagi i chodzenia. Bardzo ważne jest, aby niemowlaki podejrzane o MPD kierowane były pod obserwacje doświadczonych terapeutów, którzy w porę mogą ocenić sytuację i zlecić odpowiednie rehabilitacje. Do objawów, które mogą zauważyć rodzice zaliczyć można: asymetrię ułożenia ciała i ruchów dziecka, a także problemy z przełykaniem pokarmów.

Głównym sprzymierzeńcem w walce ze skutkami MPD są odpowiednie formy rehabilitacji. Najważniejszymi oraz najbardziej popularnymi są: metoda Vojty, metoda Peto oraz metoda Bobath.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj