Mięta jest bardzo popularną rośliną leczniczą znaną od dawna na całym świecie. Jest ona jednocześnie zaliczana do najstarszych ziół leczniczych. Wzmianki o tej roślinie znajdują się w jednych z najstarszych wykopanych papirusach pochodzących z XVI wieku p.n.e..

Sama nazwa wywodzi się z greckiego „Menthe” – czyli od imienia kochanki Hadesa. Pragnący uchronić ją przed zawiścią żony Persefony, zamienił nimfę Menthe na roślinę – nazywaną dzisiaj miętą. Mięta zaliczana jest to rodzaju roślin z rodziny jasnotowatych, do której należy aż 30 innych gatunków i odmian – mięta pieprzowa, polna, cytrynowa, marokańska, zielona czy czekoladowa. Występuje głównie na terenach Azji, Afryki oraz Europy, ale z powodzeniem hodowana jest na wszystkich kontynentach. Z morfologicznego punktu widzenia, charakteryzuje się jajowatym lub eliptycznym kształtem liści oraz specyficznym i dosyć intensywnym zapachem. Co warto zatem o niej wiedzieć? Jaki ma ona wpływ na zdrowie i co można nią leczyć?

Najczęściej spotykana mięta zielona zawiera sporo witaminy A oraz B3. Występują w niej również garbniki, flawonoidy takie jak rutyna, hesperydyna czy kwasy fenolowe. Liście mięty są bogatym źródłem olejku eterycznego. Mięta uprawiana jest głównie pod kątem jej specyficznego smaku oraz zapachu, a wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, perfumeryjnym, spożywczym oraz również w branży tytoniowej. Suszone liście mięty pieprzowej oraz zielonej stosowane są bardzo często jako przyprawa do różnego rodzaju dań, a także jako smakowy i zapachowy dodatek past do zębów oraz gum do żucia. Wyróżnia się gatunki mięty, które hoduje się głównie w celach ozdobnych.

Stosowanie mięty w problemach z układem trawienia

Wiele gatunków mięty należy do sprzymierzeńców w walce z problemami związanymi z układem trawiennym. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z australijskiego Uniwersytetu Adelaide, olejek z mięty zbawiennie wpływa na stany zapalne przewodu pokarmowego. Dodatkowo wykazuje silne właściwości przeciwbólowe i łagodzące. Potwierdzają to również późniejsze badania przeprowadzone przez inne zespoły badawcze z całego świata. Obecnie olejek zalecany jest osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Kolejną jej zaletą jest wspomaganie przez nią procesów trawiennych, co jest pożądane szczególnie w przypadku niestrawności. Po jedzeniu wystarczy napić się naparu z liści mięty – najlepiej świeżych. Jeżeli chodzi natomiast o skurczowe bóle brzucha, to według popularnego magazynu Clinical Gastroenterology, mięta redukuje skurcze mięśni i niweluje tym samym dyskomfort. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że ziele to (zwłaszcza w postaci naparu) efektywnie wpływa na ból głowy uśmierzając go.

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnich latach badań, mięta bardzo pozytywnie wpływa na pracę wątroby. Chodzi tutaj głównie o zwiększenie efektywności przepływu żółci pomiędzy wątrobą, a woreczkiem żółciowym. Przekłada się to również na zmniejszanie poziomu złego cholesterolu, z którym tak wiele osób ma dzisiaj problemy.

Inhalacje

Jednym z popularniejszych jej zastosowań jest jej użycie do celów inhalacyjnych górnych dróg oddechowych. Parówka z gorącej wody z dodatkiem kilku kropel olejku miętowego przeczyszcza skutecznie zatoki i umożliwia swobodne oddychanie.

Dermatologiczne zastosowanie mięty

W przypadku stanów zapalnych skóry dobrze jest zakupić w aptece olejek z mięty, który ma działanie łagodzące oraz bakteriobójcze. W przypadku tego pierwszego, może być on stosowany na poparzenia wywołane zbyt długim czasem ekspozycji na słońcu, a działanie bakteriobójcze jest szczególnie pożądane w leczeniu trądziku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj