Łupież pstry to choroba skóry, powodująca zmiany jej wyglądu, wywołana przez grzyby.

Co powoduje chorobę?

Najczęściej wywołują ją drożdżaki lipofilne rodzaju Malassezia. Stanowią one część flory skóry i w wyniku nadmiernego namnażania, mogą stać się przyczyną powstawania częstych infekcji skóry, zwanych łupieżem pstrym. Grzyby wytwarzają liczne enzymy, które powodują uszkodzenie błon komórkowych naskórka gospodarza i nasilenie objawów choroby. Oprócz łupieżu pstrego, np. Malessezia furfur może także brać udział w zapaleniu mieszków włosowych oraz w atopowym zapaleniu skóry.

Rozpoznanie łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego można zaobserwować głównie na skórze, w postaci licznych, niekiedy swędzących plam. Takie zmiany skórne występują najczęściej w okolicy szyi i tułowia, mogą ulegać złuszczaniu, a także zmianie pigmentacji. Drożdżaki wywołujące go wytwarzają substancje, działające hamująco na produkcję barwnika skóry- melaniny w melanocytach. Prowadzi to do powstawania żółtych, różowych, brunatnych przebarwień, a skóra w tych miejscach się nie opala. Plamki mogą być różnej wielkości, mają nieregularny kształt i wraz z rozwojem choroby mogą się zlewać, powodując widoczne powiększenie się obszaru zakażenia. Łupież pstry może być uciążliwy, szczególnie jeśli objawy powracają, a zmiany skórne wyglądają nieestetycznie.

Łupież pstry – dlaczego to choroba skórna?

Skóra jest najlepszym siedliskiem dla rozwoju łupieżu pstrego ze względu na wilgoć i obecność lipidów. Posiada także wiele gruczołów łojowych, na które wpływ mają zmiany hormonalne, co może prowadzić do nadmiernego wydzielania substancji tłuszczowych np. w okresie dojrzewania. Według niektórych źródeł infekcje najczęściej występują na tropikalnych terenach, ze względu na dogodne warunki dla rozwoju choroby, natomiast w klimacie umiarkowanym problem ten dotyka prawdopodobnie mniej niż 5 % populacji.

Łupież pstry – leczenie

W przypadku leczenia go można stosować miejscowo na skórę maści o właściwościach przeciwgrzybicznych dostępne bez recepty w aptekach . Przy silnym rozwoju zakażenia lub często powracających objawach warto udać się do dermatologa, który na podstawie badania i obserwacji zmian skórnych, przepisze silniejsze leki. Często jest to itrakonazol, ketokonazol lub flukonazol, które są podawane doustnie. Warto także pamiętać o stosowaniu na skórę głowy płynów, szamponów o działaniu przeciwgrzybicznym, co wspomoże walkę z chorobą.

Zobacz także: Łupież: przyczyny, objawy, leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj