Łupież jest w dzisiejszych czasach problemem osób każdej płci i w każdym wieku. Bardzo często stanowi on krępujący problem z powodu nieestetycznego wyglądu jaki powoduje – zwłaszcza na ciemnych ubraniach np. marynarka garnituru. Łupież fachowo określany jest jako choroba skóry głowy, która spowodowana jest nadmierną aktywnością pewnych rodzajów grzybów.

Przypadłość ta najczęściej objawia się drobnymi, białymi płatkami złuszczonego naskórka głowy pojawiającymi się zarówno na włosach jak i opadającymi na kołnierz lub ramiona. Zazwyczaj wraz z nim pojawia się łojotok o różnym stopniu nasilenia, który dodatkowo może być powodem dyskomfortu. Jeżeli chodzi o wiek, to choroba ta po raz pierwszy może pojawić się między 6, a 10 rokiem życia w postaci łupieżu zwykłego, ale dotyka również osób starszych i w średnim wieku. Według statystyk najczęściej jednak pojawia się u osób młodych w okolicy 20 roku życia. Co ciekawe, jest chorobą występującą częściej w zimie niż w miesiącach wiosennych i letnich, co czyni go chorobą sezonową. Co warto zatem wiedzieć o nim i jak skutecznie go leczyć?

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy jest specyficzną odmianą tej choroby, którą cechuje brak równolegle występującego łojotoku skóry. Skóra osób zmagających się z tym rodzajem łupieżu jest wrażliwa na działanie grzyba z gatunku Malassezia furfur, który nawet w niewielkich ilościach spowodować może chorobę obejmującą skórę na całej głowie. Za przyczynę powstawania łupieżu suchego przyjmuje się również zbyt mocne kosmetyki, do których zaliczyć można szampony, lakiery, żele utrwalające, odżywki oraz niektóre rodzaje farb. Specyfiki takie bardzo często powodują podrażnienia skóry, kontaktowe jej zapalenia oraz złuszczanie pozapalne, które właśnie jest największym powodem, dla którego chory może odczuwać dyskomfort – przy każdym gwałtowniejszym ruchu głowy spadają z niej białe płatki łupieżu.

Łupież tłusty występuje zwłaszcza u osób, których skóra ma tendencję do znacznego przetłuszczania się. Grzyby powodujące ten rodzaj łupieżu żywią się właśnie łojem produkowanym przez gruczoły skórne, który dodatkowo wytwarza środowisko beztlenowe – idealne do rozwoju drożdżaków. Łupież tłusty w pierwszych stadiach zaawansowania objawia się zaczerwienieniem oraz swędzeniem skóry głowy. W dalszych etapach zaobserwować można przyklejone płaty naskórka o żółtawej barwie, które po pewnym czasie zaczynają się odrywać i pojawiać na włosach oraz na ubraniu.

Przyczyny powstawania łupieżu

Początkowe badania nad łupieżem wskazywały, że jedynym drożdżakiem powodującym go jest Malassezia furfur. Późniejsze badania wykazały jednak, że dolegliwość ta jest powodowana przez grzyb Malassezia globosa. Do głównych przyczyn powstawania łupieżu zalicza się złą dietę, która uboga jest w cynk. Dodatkowo zdaniem dermatologów może być wywołany nadużywaniem silnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, farb koloryzujących, zbyt częste mycie głowy oraz wręcz przeciwnie – niedbanie o higienę skóry głowy oraz samych włosów. Innymi przyczynami są warunki klimatyczne – zwłaszcza zimny klimat, oraz zbyt suche powietrze w mieszkaniu.

Leczenie

Łupież jest chorobą zaliczaną do przewlekłych więc wymaga leczenia typowo objawowego. W przypadku łupieżu suchego owłosionej skóry głowy należy stosować szampony, w których składzie znajduje się smoła pegazowa, sól cynkowa pirytionu, kwas salicylowy oraz między innymi siarczek selenu. Tłusty wymaga natomiast korzystania z leków cytostatycznych oraz kremów przeciwgrzybicznych. W przypadku wystąpienia łupieżu białego skóry gładkiej najlepiej stosować kremy i inne specyfiki nawilżające – np. oliwę z 3% kwasem salicylowym. Przy każdej jego postaci zalecane jest również mycie włosów szamponami przeznaczonymi do leczenia właśnie tej dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj