Kiedyś lewatywa przed porodem była obowiązkowym zabiegiem przygotowującym do porodu. Dzisiaj wykonuje się ją na życzenie pacjentki. Najczęściej decydują się na nią kobiety, które przed porodem nie oddawały długo stolca albo mają tendencję do zaprać. Ma ona na celu oczyszczenie organizmu i zmniejszenie bólu.

Lewatywa doodbytnicza polega na wprowadzeniu do odbytu końcówki irygatora. Wlewa się przez niego do okrężnicy oraz do jelita grubego ciecz, która powoduje i ułatwia wypróżnienie. Oprócz tego lewatywa pomaga usunąć toksyny z organizmu, resztki pokarmu oraz złogi pasożytnicze.

Czy lewatywa przed porodem jest bezpieczna?

Lewatywa przed porodem jest bezpieczna, o ile wykonuje ją doświadczony personel. Niektóre kobiety decydują się na nią w domu. Jednak nie jest to dobry pomysł. Lewatywa powinna być wykonywana w maksymalnie sterylnym otoczeniu oraz przy pomocy wysterylizowanych narzędzi. Ponadto po zabiegu ciężarna powinna być pod obserwacją lekarza w razie, gdyby działo się z nią coś niepokojącego. Należy też pamiętać, że przyszła mama ma prawo odmówić wykonania lewatywy. Lewatywa przed porodem jest wykonywana na życzenie.

Kiedy wykonać lewatywę przed porodem?

Lewatywę przed porodem wykonuje się, jeśli pacjentka nie wypróżniała się w ciągu ostatnich 24 godzin od momentu pojawienia się skurczy porodowych. Lekarz może ją także zalecić, jeśli ciężarna uskarżała się wcześniej na zaparcia oraz problemy w trakcie oddawania kału. Niekiedy bywa też tak, że sama pacjentka prosi o lewatywę. Wtedy personel zobowiązany jest do jej wykonania po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Inne zabiegi przygotowujące do porodu

Lewatywa przed porodem to tylko jedno z wielu innych zabiegów przygotowujących do porodu. Do innych czynności należą między innymi:

  • golenie krocza – możesz wykonać to sama w domu albo zdecydować się na pomoc położnej. To ważne ze względów higienicznych. Oprócz tego ogolone krocze łatwiej jest obserwować, na przykład jego zmian na jaśniejszy świadczy o nadchodzącym pęknięciu krocza. Ogolone krocze o wiele łatwiej jest dezynfekować. Pamiętaj, że masz prawo nie zgodzić się na golenie.
  • poruszanie się przed porodem – niektórzy lekarze zalecają krótkie spacery po korytarzach w celu przyspieszenia akcji porodowych. Niektóre pacjentki poruszając się, odczuwają mniejszy ból.
  • znieczulenie – możesz poprosić i znieczulenie, które może być podawane dożylnie w formie kroplówki albo miejscowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj