Z roku na rok wzrasta zainteresowanie naturalnymi środkami leczenia różnych dolegliwości. Ludzie poszukują różnych ziół oraz warzyw, za pomocą których mogliby w naturalny sposób usprawniać pracę swojego organizmu. Do grupy ciekawych, a zarazem skutecznych ziół zaliczyć można kolendrę. Co prawda znajduje ona zastosowanie głównie w kuchni, ale warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się trochę więcej również o jej leczniczych właściwościach, które wykorzystywane są w medycynie ludowej już od tysięcy lat.

Kolendra zaliczana jest do roślin z rodziny selerowatych, a typowym gatunkiem jest kolendra siewna. Roślina ta pierwotnie występowała w rejonie Morza Śródziemnego m.in. na terenach Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Francji. W obecnych czasach uprawiana jest również Europie Środkowej, Chinach, Indiach czy Rosji. Kolendra jest znakomitą przyprawą stosowaną w wielu regionach świata. Dodaje charakterystycznego smaku kuchni chińskiej oraz meksykańskiej. Świeże liście tej rośliny dodaje się do dania zazwyczaj pod koniec gotowania ze względu na to, że w procesie obróbki termicznej szybko tracą swój smak oraz aromat. Jeżeli chodzi natomiast o lecznicze właściwości kolendry to od długiego czasu stosuje się ją w leczeniu różnych schorzeń układu trawiennego, na uspokojenie oraz na nadciśnienie tętnicze. Co warto jeszcze wiedzieć o tej roślinie?

Liście kolendry skład

Suszone liście kolendry znajdują zastosowanie lecznicze już od setek lat. Są one kopalnią wielu cennych witamin oraz minerałów, które są obowiązkowym elementem codziennej diety. 100 gram suszonych liści tej rośliny to wartość energetyczna bliska 280 kcal. Ta sama ilość suszu zawiera 7.3 gram wody, prawie 22 gramy białka, 4.78 gram tłuszczu, 52.1 gram węglowodanów oraz 10.4 gram błonnika. Jeżeli chodzi o witaminy to 100 gram suszonych liście kolendry zawiera w sobie 566.7 mg witaminy C, 1.252 mg tiaminy, 1.5 mg ryboflawiny, 10.707 mg niacyny, 0.61 mg witaminy B6, 274 µg kwasu foliowego, 5850 IU witaminy A, około 1 mg witaminy E oraz blisko 1360 mg witaminy K. Warto również dodać, że 100 gram produktu jest bogate w wiele cennych minerałów. Występuje tutaj między innymi: 42.46 mg żelaza, prawie 700 gm magnezu, 481 mg fosforu, 4466 mg potasu, 211 mg sodu oraz 4.72 mg cynku. Wartym uwagi jest również zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, który w 100 gramach suszu jest aż 2.232 gram.

Kolendra na układ trawienny

Bardzo cennym surowcem pozyskiwanym z kolendry jest olejek eteryczny, który wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Jest on znakomitym środkiem w walce z takimi bakteriami jak laseczka sienna czy gronkowiec złocisty. Badania naukowe, które są wciąż prowadzone nad tą rośliną wykazały, że związki w niej zawarte mogą powstrzymywać wiele zatruć pokarmowych wywoływanych przez groźne bakterie.Warto dodać, że olejek eteryczny może zwalczać pasożyty układu pokarmowego. Jeżeli chodzi natomiast o wzdęcia oraz niestrawność to owoce kolendry oraz pozyskiwany z nich olejek łagodzą stany napięciowe mięśni gładkich brzucha, przez co powodują ulgę i poprawiają perystaltykę jelit.

Kolendra na krew

Wielokrotne badania nad owocami kolendry wykazały, że jest ona w stanie obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a także redukować podwyższone ciśnienie tętnicze. Warto również dodać, że testy prowadzone na szczurach dowiodły, że sproszkowane owoce kolendry podawane im regularnie spowodowały spadek poziomu cukru we krwi.

Kolendra na uspokojenie oraz spokojny sen

Olejek eteryczny na bazie kolendry od wielu lat jest z powodzeniem stosowany przy nadpobudliwości oraz problemach z zasypianiem. Związkiem, który jest odpowiedzialny za tą właściwości tej rośliny jest linalol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj