Ostryż lub inaczej szafranica, żółcień albo kurkuma należy do rodzaju bylin z rodziny imbirowatych. Od tysiącleci ekstrakt kłączy tej rośliny stosowany jest w kuchni jako przyprawa oraz w medycynie naturalnej.

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu kurkumy w lecznictwie pochodzą ze wschodniej części Azji oraz Indii, gdzie niegdyś leczono za jej pomocą niestrawność żołądkową, bóle związane z cyklem menstruacyjnym, a także stosowano zewnętrznie na rany i blizny w celu przyspieszenia gojenia. Oprócz tego, dzięki specyficznej i intensywnej barwie, stosowano ją to wytwarzania barwników oraz do makijażu. Proszek jakim jest już sama kurkuma to nic innego jak sproszkowane podziemne pędy ostryżu, które kształtem przypominają imbir. Specyficzny kolor wnętrza pędów to zasługa jednego ze składników kurkumy – kurkuminy. Ten związek chemiczny na podstawie najnowszych badań przeprowadzonych przez National Cancer Institute został uznany za silny środek przeciwnowotworowy, którego największą zaletą jest to, że jest pochodzenia naturalnego. Nad wpływem kurkumy na zdrowie wciąż jednak trwają badania, którego z roku na rok poszerzają zdrowotne jej właściwości. Co warto zatem wiedzieć o kurkumie i czy warto wprowadzić ją do codziennej diety?

Skład

Kurkuma bogata jest w bardzo dużą liczbę różnych substancji odżywczych, minerałów oraz witamin. Ogólna wartość energetyczna w 100 gramach wynosi około 300 kcal. W tej samej porcji znaleźć też można
10 g białka, około 3 gramy tłuszczu, 67 g węglowodanów oraz 22,7 g błonnika. Występujące w niej witaminy to C, E, K, B6, tiamina, niacyna, ryboflawina oraz kwas foliowy. Jeżeli chodzi natomiast o minerały to występuje w niej żelazo, wapń, fosfor, sód, cynk, potas, a także magnez. To właśnie tak bogaty skład chemiczny kurkumy przynosi jej od wielu lat popularność wśród osób wybierających naturalne sposoby leczenia swoich schorzeń.

Antynowotworowe właściwości kurkumy

Wieloletnie prace badawcze nad kurkuminą, pozwoliły naukowcom wysunąć wnioski, że ten polifenol wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Jest to szczególnie istotne w zapobieganiu wielu nowotworom, do których zalicza się nowotwory: głowy oraz szyi, żołądka, przełyku, wątroby, jelita cienkiego, pęcherza, prostaty, piersi, szyjki macicy oraz płuc, jamy ustnej oraz skóry. Warto również dodać, że badania prowadzone na osobach z polipami jelita wykazały, że półroczne stosowanie kurkumy spowodowało zmniejszeniem ogólnej liczby polipów oraz ich rozmiarów. Wciąż jednak trwają badania nad wpływem tej zbawiennej przyprawy na różnego rodzaju nowotwory oraz na jej współdziałanie z klasycznymi lekami antynowotworowymi.

Wpływ kurkumy na problemy z układem trawiennym

Jak wiele innych roślin leczniczych typu szałwia czy piołun, również kurkuma ma bardzo pozytywny wpływ na układ trawienny. Wspomaga ona wydzielanie żółci, gastryny oraz sekretyny, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie – co jest szczególnie istotne w infekcjach przewodu pokarmowego. Jako ciekawostkę warto dodać, że kurkuma znajduje się w składzie wielu leków przepisywanych w przypadku niewydolności wątroby oraz różnych patologiach trzustki.

Inne zbawienne właściwości kurkumy

Badania kliniczne z całego świata dowodzą, że kurkuma stosowana regularnie wspomaga układ odpornościowy chroniąc przed infekcjami wirusowymi. Dodatkowo pomaga ona regulować poziom cukru we krwi w przypadkach cukrzycy typu drugiego. Warto również dodać, że pozytywnie wpływa na problemy we wzrokiem (np. spowalnia rozwój katarakty), a także osoby regularnie spożywające kurkumę znajdują się w grupie mniejszego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj