Koronarografia jest badaniem rentgenologicznym naczyń wieńcowych oraz serca. Podczas badania do naczyń wieńcowych i lewej komory serca wprowadza się środek kontrastujący, po czym wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Badanie jest stosowane w diagnostyce chorób serca oraz naczyń krwionośnych, takich jak na przykład miażdżyca, zespoły wieńcowe oraz choroba niedokrwienna serca.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia koronarografii?

Koronarografię przeprowadza się u pacjentów, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca. Wówczas podczas badania określa się stopień zaawansowania choroby, a także miejsca, w których naczynia wieńcowe są zwężone i gdzie występują zmiany miażdżycowe. Poza tym badanie przeprowadza się jeżeli podejrzewa się występowanie jakichkolwiek zmian w naczyniach krwionośnych. Wskazaniem do badania są również wady zastawek, tętniak albo rozwarstwienie aorty, niewydolność serca oraz ostre zespoły wieńcowe. Koronarografię przeprowadza się także u osób, które miewają częste bóle w klatce piersiowej. W takich sytuacjach badanie pozwala na postawienie diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Badanie przeprowadza się także w celu oceny skuteczności podjętego leczenia chorób serca.

Kiedy nie należy przeprowadzać koronarografii?

Koronarografii nie przeprowadza się u pacjentów, którzy chorują na skazę krwotoczną, ostrą niewydolność nerek, krwawienie z przewodu pokarmowego, poważne zaburzenia elektrolitowe, nadciśnienie tętnicze oraz zapalenie wsierdzia na zastawce aortalnej. Przeciwwskazaniem do badania jest także udar przebyty w ostatnim czasie oraz uczulenie na środki kontrastowe, które są używane podczas badania. Badanie nie może zostać wykonane jeśli pacjent nie wyraża zgody na przeprowadzenie zabiegu rewaskularyzacyjnego, jeśli zajdzie taka potrzeba w czasie koronarografii.

Koronarografia – Jak się przygotować do badania?

Często przed przeprowadzeniem koronarografii zleca się wykonanie innych badań, takich jak EKG, ECHO serca oraz test wysiłkowy. Zaleca się, aby przed poddaniem się koronarografii zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Podczas wizyty lekarskiej poprzedzającej badanie trzeba poinformować lekarza o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odstawienie przyjmowanych leków. Bezpośrednio przed badaniem pacjent musi być na czczo. Poza tym, należy poinformować lekarza, jeśli nosi się protezy zębowe, ponieważ na czas badania trzeba je zdjąć. Należy również zdjąć biżuterię, szczególnie naszyjniki i łańcuszki z szyi.

Jak przebiega koronarografia?

Podczas zabiegu pacjent leży na stole zabiegowym. Przed rozpoczęciem koronarografii do ciała pacjenta, w odpowiednich miejscach mocowane są elektrody. Następnie, dezynfekowana jest skóra w miejscu, w którym będzie wykonywane nacięcie. Skóra wokół jest również zabezpieczana i osłaniana sterylnymi opatrunkami. Po przygotowaniu pacjenta, skórę nacina się skalpelem, po czym nakłuwa się tętnicę za pomocą specjalnej igły angiograficznej. Przez igłę wprowadza się tak zwany prowadnik, który przesuwa się do aorty przez tętnicę. Następnie usuwa się igłę angiograficzną, a do tętnicy wprowadza się koszulkę naczyniową, która umożliwia wprowadzenie cewnika diagnostycznego. Wówczas możliwe jest wprowadzenie do naczyń krwionośnych środka cieniującego i rejestracja obrazu. Najpierw wykonuje się badanie tętnic wieńcowych, a następnie cewnik wprowadza się do lewej komory serca i ponownie podawany jest kontrast, po czym wykonuje się badanie wielkości, a także kurczliwości lewej komory serca.

Podczas badania bardzo ważne jest, aby pacjent pozostał w bezruchu. Badanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a przykładowe komplikacje to na przykład groźne arytmie oraz krwawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj